Staliniści pobili prezesa polskiej organizacji w Odessie

Aktualizacja: 2012-05-24 9:06 am

W czasie odbywającego się 19 maja br. w Odessie „Dnia Europy” działacze ruchu „Partia Stalina” pobili prezesa Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie Tadeusza Załuckiego. Lider polskiej organizacji został następnie ukarany mandatem przez milicję.

Jak opisuje portal timer.org.ua, w ubiegłą sobotę ok. godziny 12.15 do tańczących na scenie polskich zespołów artystycznych podeszło czworo działaczy ruchu „Partia Stalina”, którzy protestowali nieopodal przeciwko obchodom „Dnia Europy w Odessie”, wymachując flagami z podobiznami Józefa Stalina.

Prezes ZPU w Odessie Tadeusz Załucki poprosił o pomoc milicję, ale bez reakcji. “Podszedłem do kobiety trzymającej flagę ze Stalinem, chwyciłem za tą flagę i chciałem odciągnąć ich dalej, ale ktoś na mnie napadł, uderzył w głowie i straciłem świadomość” – relacjonuje portalowi Wizyt.net.

Uczestnicy wydarzenia zostali zatrzymani przez milicję, która ukarała wszystkich mandatami. Prezes odeskiego ZPU nie rozumie takiej decyzji władz, dlaczego otrzymał karę skoro ucierpiało właśnie jego zdrowie. “Musiałem siedzieć przez 3 godziny na milicji” – dodaje w rozmowie z portalem Wizyt.net.

tr/Kresy.pl

Biją Polaków na Święto Europy w Odessie

Korespondencja z Kijowa. 

W sobotę 19 maja podczas świętowania Dni Europy na Ukrainie w Odessie został pobity przez miejscowych stalinistów prezes oddziału Związku Polaków na Ukrainie Tadeusz Załucki. Jak powiadomiła ukraińska agencja informacyjna UNIAN Zaleckiego pobili podczas koncertu polskiego zespołu ludowego członkowie Partii Stalina, którzy przeszkadzali występowi zespołu polskiego podczas obchodów Dnia Europy w Odessie. Na scenę czterech stalinistów rozmachując flagami z portretem Stalina przeszkadzali występowi zespołu. Prezes Załucki próbował odesskich stalinistów przywołać do porządku za co został publicznie pobity aż do utraty świadomości. Pilnująca porządu milicja zamiast obciążyć winą stalinistów próbuje całą winą za incydent obarczyć odesskich Polaków i osobiście prezesa Załuckiego.

Tak wygląda europejskość po ukraińsku, którą tolerują, niestety, władze polskie, milcząc do dziś w sprawie pobicia prezesa odesskiego oddziału Związku Polaków na Ukrainie. Czyżby Polacy na Ukrainie nie są objęci opieką władz polskich?

Eugeniusz Tuzow-Lubański, Kijów

Za: Blog ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego (2012-05-24)

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=57063 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]