Prezydent : Nie wierzę w samobójstwo zabójcy Olewnika

Aktualizacja: 2009-01-19 2:36 pm
Skazanego na dożywocie Pazika strażnicy znaleźli martwego w celi. Nie wierzę w trzecie samobójstwo kolejnego mordercy Krzysztofa Olewnika – powiedział prezydent Lech Kaczyński.

Dodaje, że cała sprawa jest skandalem na “nieprawdopodobną skalę”. Prezydent chce, by wyjaśniła ją sejmowa komisja sledcza.

Co budzi wątpliwości prezydenta? Dwa lata temu w olsztyńskim areszcie powiesił się Wojciech Franiewski. Prokuratura miała mu postawić zarzut sprawstwa kierowniczego zbrodni. Potem, w  2008 r., powiesił się na prześcieradle Sławomir Kościuk

A ostatniego ze znanych morderców syna płockiego biznesmena – Roberta Pazika – znaleziono właśnie martwego w celi Zakładu Karnego w Płocku.

Nie wierzę w samobójstwo – stwierdziła w TVN24 siostra Krzysztofa Olewnika. – Nie wierzę w przypadki, w tej sprawie jest ich za dużo.

Robert Pazik, tak jak dwaj poprzedni skazani za śmierć Olewnika, był uznany za niebezpiecznego więźnia. Przebywał więc w pojedynczej, monitorowanej celi.Strażnicy weszli do celi, gdy stwierdzili, że nie widzą go w polu widzenia kamery. Monitoring nie obejmuje tzw. kącika sanitarnego w celi.

Proszę mi wierzyć, że osoba, która chce popełnić samobójstwo, zrobi to – powiedziała TVN24 rzeczniczka Służby Więziennej, Luiza Sałapa.

Do płockiego więzienia pojechał natychmiast wiceminister sprawiedliwości Marian Cichosz, odpowiedzialny za więziennictwo oraz Jacek Pomiankiewicz, dyrektor generalny Centralnego Zarządu Służby Więziennej. Mają na miejscu zbadać sprawę śmierci Pazika.Prawo i Sprawiedliwość, już po raz drugi, zażądało zwołania komisji śledczej w sprawie porwania i śmierci Krzysztofa Olewnika. Tym razem może prawdopodobnie liczyć na poparcie w tej sprawie PSL i SLD. Zdaniem PO, taka komisja tylko “upolityczni sprawę”.

sfora.pl/rz


Za: Głos – tygodnik katolicko-narodowy


Kolejne tajemnicze samobójstwo skazanego w sprawie Krzysztofa Olewnik

Jak poinformowała rzecznik Centralnego Zarządu Służby Więziennej Luiza Szałapa, dziś w nocy w więzieniu w Płocku popełnił samójstwo Robert Pazik, skazany na dożywocie za porwanie i zabójstwo Krzysztofa Olewnika. To już trzecia samobójcza śmierć skazanych w tej głośnej sprawie.

Na miejscu zdarzenia trwają czynności prokuratorskie, ale rzecznik Służby Więziennej “wstępnie wykluczyła udział osób trzecich”. Innego zdania jest rodzina porwanego w 2001 r. i zamordowanego dwa lata później Krzysztofa Olewnika, która od lat toczy batalię o wyjaśnienie wszystkich okoliczności tej sprawy.

– Śmierć Roberta Pazika to dla mnie, dla mojej rodziny, dalszy ciąg wydarzeń, tych wszystkich niejasności, dziwnych zbiegów okoliczności. Te dwie poprzednie śmierci i ta obecnie, to jest to samo. Jest jeden cel – aby uciszyć osoby, które cokolwiek wiedzą więcej, ale nie zostało to jeszcze powiedziane – powiedziała Danuta Olewnik-Cieplińska, siostra zamordowanego Krzysztofa Olewnika.

Sprawa Krzysztofa Olewnika ciągnie się już od lat i wciąż nie wyjaśniono wszystkich okoliczności. W ubiegłym roku zapadło w związku z nią 10 wyroków: 2 dożywocia za zabójstwo dla Sławomira Kościuka i Roberta Pazika, 7 oskarżonych skazano na kary od 3 do 15 lat, a jeden został uniewinniony.

Dziś nie żyją wszyscy z ustalonych najbardziej odpowiedzialnych za śmierć Olewnika: w 2007 r. w areszcie w Olsztynie powiesił się Wojciech Franiewski, którego prokuratura chciała oskarżyć o sprawstwo kierownicze zbrodni, w celach powiesili się też obaj skazani na dożywocie: Sławomir Kościuk w kwietniu 2008 r. i dziś Robert Pazik. W żadnym ze zdarzeń nie dopatrzono się ingerencji osób trzecich. Wszyscy osadzeni przebywali w jednoosobowych, monitowanych celach.

Wokół sprawy Olewnika narasta coraz więcej niejasności: rodzina oskarża policję i prokuraturę o rażące błędy i zaniedbania w śledztwie, w którego toku m.in. skradziono kilkadziesiąt tom akt śledztwa. Rzeczywiście coraz trudniej uwierzyć w tajemnicze zbiegi okoliczności w tej sprawie, szczególnie w niezwykły ciąg samobójstw bezwzlędnych przestępców.

Rodzina uważa, że nie wszyscy odpowiedzialni za śmierć Krzysztofa Olewnika znaleźli się na ławie oskarżonych, a mocodawcy wciąż pozostają bezkarni i są niezwykle wpływowi. Olewnikowie domagają się powołania komisji śledczej do wyjaśnienia sprawy.

Za: Aspekt Polski

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=5676 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]