Francja: beatyfikacja męczennika gilotyny w rewolucyjnej Francji

Aktualizacja: 2012-04-28 6:23 pm

W Coutance na północnym zachodzie Francji odbędzie się 29 kwietnia beatyfikacja o. Pierre-Adrien Toulorge’a, norbertanina. W 1793 r. francuscy rewolucjoniści zgilotynowali go w tym normandzkim mieście za wierność Kościołowi. W imieniu Ojca Świętego uroczystości w tamtejszej katedrze przewodniczyć będzie kard. Angelo Amato SDB, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.„W jednym ze swych listów o. Toulorge pisał w przeddzień męczeństwa: «Odczytano mi wyrok śmierci. Jutro opuszczę tę ziemię, aby pójść do nieba cieszyć się obecnością Boga i mojego Kościoła. Jak to możliwe, że ja, grzesznik, mam radość uwieńczenia życia męczeństwem? Wyznaję przed Bogiem, żem niegodny takiej łaski. Ale cóż powiedzieć? Taki jest los tych, którzy mają szczęście, że nie porzucili wiary katolickiej, apostolskiej i rzymskiej». Oto nieprzemijająca aktualność męczennika sprzed dwóch wieków. Jego męczeństwo to zachęta, by przeżywać konsekwentnie i wiernie komunię z Jezusem, mimo wszelkich ran i cierpień, jakie współczesne społeczeństwo zadaje Ewangelii przez błędne ideologie co do poczęcia ludzkiego życia, aborcji, małżeństwa, eutanazji. Uczmy się od błogosławionego męczennika stawiać czoło tej kulturze śmierci przez łaskę i modlitwę, wytrwale i mężnie podejmując ofiary, by pozostać wierni Chrystusowi – Drodze, Prawdzie i Życiu”.

ak/ rv

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=56078 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]