Austria: Centroprawica przeprasza za “rasizm”

Aktualizacja: 2012-04-4 6:40 pm

Wolnościowa Partia Austrii (niem. Freiheitliche Partei Österreichs, FPÖ), jedna z najbardziej populistycznych partii na austriackiej scenie politycznej, po krytyce ze strony mediów i ugrupowań lewicowych zrezygnowała z budzącej zainteresowanie kampanii w Innsbrucku. Rozwieszone w całym mieście plakaty Augusta Penza z FPÖ okraszone ciekawym hasłem „Mój plan dla Innsbrucku: Miłość do Ojczyzny zamiast marokańskich złodziei” mają zostać usunięte przez działaczy partii.

Kampania FPÖ w Innsbrucku spotkała się z protestami nie tylko austriackiej lewicy i wszelakich „antyrasistowskich” stowarzyszeń, lecz także z napiętnowaniem w europejskich mediach i falą oburzenia wśród ambasadorów krajów Afryki Północnej. Sprawą plakatów zainteresowała się również lokalna prokuratura w Tyrolu, która ma zbadać, czy plakaty nie podsycają do „rasowej nienawiści”.

Tymczasem działacze Wolnościowej Partii Austrii odcięli się od Augusta Penza, nazywając jego lokalną kampanię w partyjnym oświadczeniu „kontrowersyjną i zupełnie niepotrzebną”. Partia przeprosiła również za całe zamieszanie oraz nakazała usunąć rozklejone w Innsbrucku plakaty. Sam August Penz oświadczył, iż kampania była jego prywatnym pomysłem i bierze za nią pełną odpowiedzialność.

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=54810 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]