Wielka Brytania: pokaż mi, co masz w kieszeni, a powiem ci, kim jesteś

Aktualizacja: 2012-02-9 10:16 pm

Będzie miała format karty kredytowej i zostanie wydana w milionach egzemplarzy. Chodzi o „Kartę wiary” promowaną przez episkopat Anglii i Walii. Jest to inicjatywa mająca na celu przypominanie na co dzień wiernym, kim są. „Nosimy w kieszeni różne karty. Każda z nich zawiera jakąś cząstkę naszej tożsamości. Czemu jedna z nich nie miałaby przypominać wiernym ich katolickiej tożsamości i obowiązku świadectwa Ewangelii?” – uważa bp Kieran Conry z Brighton, cytowany przez Corriere della Sera.

Na awersie angielskiej „Karty wiary” ma widnieć cytat z bł. Johna Henry’ego Newmana o misji, do której wezwany jest każdy wierzący. Na odwrocie jej właściciel może podpisać katolickie zobowiązanie do dzielenia się radością z poznania Chrystusa, do modlitwy, regularnego przystępowania do sakramentów, miłości bliźniego, mądrego korzystania z otrzymanych talentów oraz do przebaczania. Karta zawiera też prośbę, by w razie konieczności wezwać do jej posiadacza księdza katolickiego. Jednak cała idea wykracza poza takie „sytuacje awaryjne”. Ma umocnić tożsamość katolików, którzy często kryją się ze swą wiarą w środowisku obojętnym, albo wręcz wrogim chrześcijaństwu i religii. Ma, niczym karta kredytowa czy bankowa, przypomnieć mu, co ma: wiarę.

tc/ rv, corriere della sera

KOMENTARZ BIBUŁY: Tytuł nadany przez Radio Watykańskie jest rzeczywiście adekwatny: “Pokaż mi, co masz w kieszeni, a powiem ci, kim jesteś”. No cóż, kiedyś Kościół polecał a księża nawoływali do noszenia w kieszeni, po prostu, różańca. Dziś, posoborowym biskupom nie za bardzo to odpowiada, więc wymyślają idiotyczne “karty wiary”.

Gdy wyciągniesz różaniec z kieszeni – wiadomo kim jesteś, natomiast gdy wyciągniesz “kartę kredytową” – i nawet niech będzie ona miała namalowany krzyż i wizerunek świętego i będzie nazywała się “kartą wiary” – będzie tylko nie tworzącą większych relacji kartą, wepchniętą w kilkanaście innych kart: kredytowych, debitowych, zdrowotnych, sklepowych, prawa jazdy… Ot, kolejna karta w portfelu – przy płaceniu natkniesz się na nią, spojrzysz i włożysz z powrotem.

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=51660 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]