Bułgaria: większość hierarchów kościoła prawosławnego było komunistycznymi agentami

Aktualizacja: 2012-01-28 8:43 pm

Bułgarskie media obiegła wstrząsająca wiadomość. Komisja parlamentarna badająca archiwa komunistycznej służby bezpieczeństwa opublikowała listę agentów wśród hierarchów głównych wyznań w Bułgarii. Znalazło się na niej 11 spośród 15 członków Świętego Synodu Cerkwi.

Na liście nie ma jedynie 97-letniego patriarchy Maksima, najmłodszego członka Synodu – metropolity płowdiwskiego Nikołaja oraz metropolitów Amwrosija i Gawriiła.

Na mszy świętej z okazji dnia św. Maksima i imienin 97-letniego patriarchy, metropolita Nikołaj w imieniu członków Świętego Synodu mówił: “Jestem pewny, że w tych dniach Bóg wystawił naszą Cerkiew na kolejną ciężką próbę, lecz ona i tym razem to wytrzyma”. Zwracając się do solenizanta, oświadczył: “Nie dość innych krzyży, które nieśliście przez życie! Dziś Bóg nakłada na was kolejne ciężkie brzemię – przyjąć nasze spowiedzi i pokorną pokutę i odpuścić nam nasze grzechy”. Święty Synod to najwyższa władza duchowna w kościele prawosławnym.

Wykładowca filozofii na uniwersytecie w Sofii Kalin Yanakiev, będący również redaktorem naczelnym pisma religijnego „Chrześcijaństwo i Kultura” wyjaśniał, że Cerkiew padła ofiarą tajnej policji, która werbowała i szantażowała duchownych, a także wyznaczała biskupów”. Wyjaśnił, że hierarchowie nie mogą zrzec się swoich funkcji, gdyż piastują je dożywotnio.  

Źródło: The Australian News, AS.

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=50913 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]