Tydzień Judaizmu w Kościele katolickim

Aktualizacja: 2012-01-6 10:23 am

Stało się. Tak jak przewidywałem rok temu we Wspomnienie Świętych Annasza i Kajfasza, Dni Judaizmu w Kościele katolickim przerodziły się w Tydzień Judaizmu w Kościele katolickim. Informuje o tym strona internetowa stowarzyszenia Coexist: [link]

tydzien judaizmu

Główne obchody będą odbywać się w Rzeszowie, ale chyba nie dorównają tym w Poznaniu, nad którymi patronat sprawuje sam arcyk…, przepraszam, abp Stanisław Gądecki.

W ubiegłym roku głównym gospodarzem Dni Judaizmu był abp Józef Michalik, który tak zareagował na apele wiernych domagających się zniesienia tego „święta”:

„Tego typu inicjatywy prowokują natomiast grupy poranionych ludzi, którzy demonstrują swoją niechęć. Uwidacznia się to w internecie.

(…) gdy odbywa się Dzień Judaizmu czy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, odnoszą się do tych inicjatyw skrajnie krytycznie”, a jednocześnie „uważają się przy tym za jedynych interpretatorów Ewangelii i w swym zaślepieniu podtrzymują pogańską tezę, że zgoda i pokój, porozumienie, dialog, wspólna modlitwa ludzi wierzących w Tego samego Boga jest odwróceniem się od Ewangelii, od nauki Kościoła”.

O ile wiem, protestujący wierni nigdy nie twierdzili „że zgoda i pokój, porozumienie, dialog, wspólna modlitwa ludzi wierzących w Tego samego Boga jest odwróceniem się od Ewangelii.” Problem w tym, że katolicy i żydzi nie wierzą w tego samego Boga, ponieważ ci ostatni wprost odrzucają Jezusa Chrystusa, który jest jedynym Bogiem. To abp Michalik odwraca się od Ewangelii, która nakazuje nawracać WSZYSTKIE narody bez wyjątku, a jego wspólne modły z wyznawcami judaizmu sugerują jedynie, że wiara w Chrystusa nie jest konieczna do zbawienia.

Dalej przewodniczący Sanhed…, przepraszam, Konferencji Episkopatu Polski, tak mówi o „grupie poranionych”:

„Jest to grupa, powielająca ciągle ten sam tekst, ale nie wolno się wycofać w obliczu garstki ludzi zamkniętych przez niewiedzę, a może nawet przez nienawiść do drugiego. Jest to grupa więcej niż marginalna, a nie główny nurt polskiego Kościoła. Nie powinniśmy się nimi zniechęcać, ale uznać, że jest to motyw dla nas abyśmy kontynuowali wspólną drogę.” Za: http://www.kki.pl/pioinf/przemysl/dzieje/aktualnosci/protest.html

Dobrze, że chociaż Jego Ekscelencja nie powiela ciągle tego samego tekstu, wyjętego z Ewangelii św. Mateusza:

„A najwyższy kapłan rzekł do Niego: “Poprzysięgam Cię na Boga żywego, powiedz nam: Czy Ty jesteś Mesjasz, Syn Boży?” Jezus mu odpowiedział: “Tak, Ja Nim jestem. Ale powiadam wam: Odtąd ujrzycie Syna Człowieczego, siedzącego po prawicy Wszechmocnego, i nadchodzącego na obłokach niebieskich”. Wtedy najwyższy kapłan rozdarł swoje szaty i rzekł: “Zbluźnił. Na cóż nam jeszcze potrzeba świadków? Oto teraz słyszeliście bluźnierstwo. Co wam się zdaje?” Oni odpowiedzieli: “Winien jest śmierci”. Wówczas zaczęli pluć Mu w twarz i bić Go pięściami, a inni policzkowali Go i szydzili: “Prorokuj nam, Mesjaszu, kto Cię uderzył?” (Mt 26, 63-68)

Piotr Wenecki

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=49573 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]