Krok w kierunku zniesienia wiz dla Rosjan

Aktualizacja: 2011-06-3 8:04 am

Przedstawiciele Unii Europejskiej oraz Federacji Rosyjskiej porozumieli się w sprawie wprowadzenia długoterminowych wiz.

1 czerwca ustalono, że Rosjanie i tzw. obywatele UE będą mieli prawo do otrzymywania wizy na 5 lat. Do tej pory mieszkańcy Federacji mogli liczyć na co najwyżej jednoroczne prawo pobytu w strefie Schengen. O porozumieniu poinformował Władimir Woronkow, dyrektor Departamentu Współpracy Europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych FR.

Dodał jednocześnie, że podczas obustronnych rozmów nie została ustalona dokładna data przejścia na system wiz długoterminowych. „Prawdopodobnie dojdzie do tego za rok, dwa lub trzy, w takiej perspektywie czasowej” – podkreślił Woronkow.

Woronkow stwierdził też, że rozmowy dotyczące wiz długoterminowych nie wykluczają dialogu w sprawie wprowadzenia ruchu bezwizowego pomiędzy UE i Rosją. Kwestia wprowadzenia 5-letnich wiz odbierana jest w Rosji jako wstęp do wprowadzenia wolnego przepływu osób pomiędzy UE a FR. Według Woronkowa znaczny wzrost ilości odwiedzin krajów UE przez Rosjan „wzmocni ich wiarygodność oraz przekona Europejczyków, że Rosjanie nie są skłonni do masowych wyjazdów na Zachód.”

Pozostaje zauważyć, że kolejne istotne ustalenia pomiędzy UE a FR podejmowane są ponad głowami najbardziej w tym względzie zainteresowanych krajów, leżących, w nie tak odległych czasach, w sowieckiej strefie wpływów.

Źródło: pik.tv

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=38882 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]