Izraelska prasa: “Lubelski arcybiskup zwiastuje nową epokę otwartości polskiej do Żydów”

Aktualizacja: 2008-12-1 6:31 pm

“Lubelski arcybiskup zwiastuje nową erę polskiej otwartości w stosunku do Żydów” – obwieszcza tytuł w izraelskim dzienniku The Jerusalem Post.  Chodzi oczywiście o arcybiskupa Józefa Życińskiego, który właśnie przybywając na konferencję do Izraela obwieścił mediom izraelskim o otwarciu “nowej epoki”. “Powiedziałbym, że sytuacja zmieniła się w wolnej Polsce” – wyznał zadowolony hierarcha, który w poniedziałek uczestniczył w sympozjum pt “Konfrontacja z nową rzeczywistością: Kościół Katolicki w Polsce, Żydzi i Izrael”, sponsorowanym przez takie twory, jak The Interreligious Coordinating Council in Israel (ICCI), The Van Leer Jerusalem Institute, a także “Polska Rada Chrześcijan i Żydów”, “Laboratorium Więź” i Instytut Adama Mickiewicza.

Arcybiskup Życiński stwierdził, że “Polacy byli pozbawieni realnego spojrzenia na długą historię Żydów w Polsce, ale dzisiaj młoda, bardziej otwarta generacja Polaków dorasta z bardziej wyrafinowaną wiedzą o żydowskiej rzeczywistości.”

Dziennik The Jerusalem Post wystawia niemalże wzorcową laurkę arcybiskupowi, który “jest znany z odwagi stanięcia twarzą w twarz wobec roli Polski w pomocy Nazistom w przeprowadzeniu Holokaustu.”[1]

Arcybiskup Życiński “jest znany z odwagi stanięcia twarzą w twarz wobec roli Polski w pomocy Nazistom w przeprowadzeniu Holokaustu.” – The Jerusalem Post

Dziennik pisze dalej, że: “Życiński, w odróżnieniu od innych polskich katolickich duchownych, publicznie przyznał się do winy Polaków w masakrze w Jedwabnej, wiosce na wschodzie Polski, co zostało po raz pierwszy upublicznione w 1999 roku.”[2]

Według prasy izraelskiej, jednym z takich ‘czarnych charakterów’ wśród polskich duchownych jest “Na przykład polski kardynał Józef Glemp, znany ze swoich antysemickich komentarzy. W 2001roku, po uczestnictwie we Mszy ku pamięci Żydów [zamordowanych] w Jedwabnem, powiedział on, że Żydzi powinni przeprosić za przyniesienie do Polski komunizmu.”

Kardynał Glemp jest “znany ze swoich antysemickich komentarzy” – The Jerusalem Post

W wywiadzie, arcybiskup Życiński rozzłościł jednak swoich żydowskich braci nie przykładając się do nagonki na papieża Piusa XII, który przecież  “jak stwierdzają niektórzy przywódcy żydowscy nie zrobił wystarczająco dużo aby ocalić Żydów z rąk Nazistów”. Według abp Życińskiego, papież nie mógł jednak wiele zrobić.

Pomimo trudności, z wyników sympozjum cieszy się rabin Ron Kronish, szef międzyreligijnego forum ICCI, który dostrzega trzy zasadnicze pozytywne sygnały. Po pierwsze: “Izrael musi lepiej zrozumieć współczesną Polskę i nie może ugrzęznąć w przeszłości, bez względu na to jak traumatyczna ona by nie była. Częścią tego zrozumienia jest pozbycie się uprzedzenia, iż wszyscy Polacy to antysemici.” Po drugie: “Izrael musi zrozumieć, że polski Kościół katolicki przeszedł zasadniczą zmianę w myśleniu o Żydach i Judaizmie. Ludzie nie wiedzą on tym, ponieważ cały czas tkwią w przeszłości.” Wreszcie po trzecie: “Polska czyni wielkie starania w ramach programu Roku Polsko-Izraelskiego [2009], celem lepszego zrozumienia, że dla polskiego Żyda, Izrael jest centralnym elementem żydowskiej formacji.”


[1] “Zycinski, known for his willingness to confront the Polish role in helping the Nazis perpetrate the Holocaust”

[2] “Zycinski, unlike other Catholic Polish clergymen, has publicly accepted the Polish people’s guilt for the massacre at Jebwadne, a village in eastern Poland, which was first revealed in 1999.”

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie Jerusalem Post
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=3751 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]