Tusk: Podwyższamy VAT

Aktualizacja: 2010-07-30 9:39 pm

To, o czym mówiło się od kilku dni, potwierdził Donald Tusk – podatek VAT pójdzie w górę. “Rząd gotowy jest do podniesienia podatku VAT o 1 punkt procentowy” – zapowiedział na konferencji prasowej premier.

Według premiera, jest to rozwiązanie „umiarkowane”, które ma m.in. “uchronić Polskę przed zadłużeniem i zabezpieczyć interesy Polaków”.

Posiedzenie rządu przybliżyło nas do przyjęcia planu finansów publicznych na lata 2010-2013″ – powiedział Donald Tusk. Wieloletni Plan Finansów Publicznych może zostać przyjęty we wtorek.

Donald Tusk podkreślał, że rząd stanął przed dylematem. Rozwiązanie, które przyjęto, ma “uchronić nasze państwo przed spiralą zadłużenia”. “Polska, w przeciwieństwie do większości krajów europejskich, w ostatnich dwóch latach stosunkowo bezpiecznie przechodziła ten czas globalnego zamętu finansowego. Szczególnie dzięki temu, że wzrost gospodarki w Polsce nie uległ tak radykalnemu zahamowaniu. Byliśmy jedynym krajem na plusie ze wszystkich państw Unii Europejskiej” – podkreślał. Teraz – zdaniem premiera – czas na zwiększenie dochodów państwa.

Jak tłumaczył Tusk podniesienie VAT-u? “Podtrzymujemy nasze decyzje i zapowiedzi dotyczące systematycznych podwyżek płac dla nauczycieli” – powiedział premier. „Oprócz bezpieczeństwa przed zadłużeniem, oprócz gwarancji socjalnych dla ludzi, którzy czekają co miesiąc na pieniądze od państwa, chcemy także móc dalej w tak rekordowym tempie ściągać środki europejskie i realizować te projekty za pieniądze europejskie, ale to do roku 2013 wymaga bardzo dużego wkładu pieniędzy krajowych” – przekonywał.

Zdaniem premiera, Polska w latach 2011-2012 musi sporo więcej zapłacić “zaliczkowo” z naszego budżetu, zanim „dostaniemy zwrot pieniędzy z Brukseli”

Premier zaznaczył, że decydując o podwyżce stawek VAT, rząd będzie starał się “oszczędzić przynajmniej niektóre produkty żywnościowe od podwyżki VAT”. Wszystko po to, aby decyzja ta “nie odbiła się na najbiedniejszych”.

(łw, TVN 24)

Zmiany w odliczaniu VAT od aut

Od 2011 roku firmom zostanie ograniczone prawo do odliczenia VAT od samochodów z kratką – podaje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Wszystko za sprawą nowych założeń do zmian w przepisach ustawy o VAT, które przygotowało Ministerstwo Finansów. Podatnicy nie odliczą również podatku od zakupu paliwa wykorzystywanego w takich autach.

Obecnie można odliczyć podatek naliczony przy zakupie samochodów z kratką, tj. pojazdów samochodowych innych niż osobowe, o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczajacej 3,5 tony, oraz paliwa do takich samochodów. To skutek wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie polskiej spółki Magoora.

W przyszłym roku od zakupu aut, również tych z kratką, będzie można odliczyć podatek do 60 proc. kwoty podatku na fakturze, nie więcej niż 6 tys. zł. Podatku od zakupu paliwa nie będzie można odliczyć wogóle. Takie regulacje zawierają założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy o transporcie drogowym.

Jak informuje “DGP”, ograniczenia w odliczeniu VAT dotyczące aut miałyby obowiązywać przez dwa lata, tj. do 31 grudnia 2012 r. Na zmianach tych zyska przede wszystkim budżet, a stracą podatnicy. Resort finansów szacuje, że tylko dzięki wprowadzeniu zakazu odliczania VAT od paliwa do samochodów w kasie państwa zostanie 1,8 mld zł.

(ks/gazetaprawna.pl)

Za: niezalezna.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=24966 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]