Kard. Bertone pod ostrzałem za słowa o związkach pedofilii z homoseksualizmem

Aktualizacja: 2010-04-15 8:25 am

Psychologowie, dziennikarze i lewicowi politycy nie zostawili na watykańskim sekretarzu stanu kard. Tarcisio Bertone suchej nitki po tym, jak we wtorek zwrócił on uwagę, że pedofilia nie ma związku z celibatem ale często powiązana jest z homoseksualizmem.

Watykański rzecznik ks. Federico Lombardi dopiero po 24 godzinach odniósł się do fali krytyki jaką wywołały słowa kard. Bertone – pisze „Rzeczpospolita”. Rzecznik tłumaczył, że sekretarz stanu miał na myśli wyłącznie problem nadużyć seksualnych wewnątrz Kościoła i zapewniał, że w tej sprawie władze kościelne nie mają zamiaru wchodzić w kompetencje psychologów i lekarzy.

Choć z badań rzeczywiście wynika, że 90 proc. duchownych skazanych za pedofilię to homoseksualiści, to słowa kardynała Bertone wywołały ogromne oburzenie. Zaprotestowała przeciw nim zarówno niewierząca opozycyjna deputowana Paola Concia jak i wierząca Alessandra Mussolini, przewodnicząca parlamentarnej komisji ds. dzieci i młodzieży, a nawet francuski MSZ.

Słowa hierarchy skrytykował również przewodniczący Włoskiego Związku Katolickich Psychiatrów i Psychologów prof. Tonino Cantelmi. Stwierdził on bez ogródek, że dopatrywanie się związków między pedofilią a homoseksualizmem pozbawione jest podstaw. Podkreślił, że przytłaczająca większość 10 tysięcy notowanych we Włoszech pedofilów to heteroseksualiści.

Duchownemu nie odpuszczają także gazety. Dziennikarz „La Stampa“ Giacomo Galeazzi pisze o gafie, a Andrea Tornielli z „Il Giornale“ zarzuca watykańskiej hierarchii, że w obliczu medialnej krytyki w związku ze skandalami na tle seksualnym w Kościele zupełnie się pogubiła, nie wypracowała konsekwentnej linii obrony i popełnia błąd za błędem.

Tornielli najpierw przypomina, że Benedykt XVI dwa lata temu sam stwierdził: „Homoseksualizm i pedofilia to dwie różne sprawy“, by wrócić do wielkopiątkowej homilii wygłoszonej w bazylice watykańskiej w obecności papieża przez kaznodzieję Domu Papieskiego. Wówczas o. Raniero Cantalamessa porównał ostatnie ataki na papieża do „najhaniebniejszych aspektów antysemityzmu“.

AJ/Rp.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=20452 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]