Tzw. "Rozdział Kościoła od Państwa" po australijsku: tradycyjny żydowski ślub w ratuszu

Aktualizacja: 2008-02-26 1:16 pm

W światowym procesie tzw. “separacji Kościoła i Państwa”, odnotowano kolejny sukces. Tym razem w Australii, gdzie rząd federalny zezwolił po raz pierwszy w historii na przekazanie sal na żydowski ślub jednego z parlamentarzystów.

Tradycyjny ślub (chupah) Michaela Danby, żydowskiego parlamentarzysty, który w niedzielę, 24 lutego br. poślubił Amandę Mendes Da Costa, odbył się w salach The Marble Hall oraz Queens Terrace w ratuszu w Canberra, a uroczyste przyjęcie w salach Mural Hall. Ślub zgromadził 150 gości, w tym samego premiera Kevina Rudd, “ocalałych z Holokaustu” oraz trzech ortodoksyjnych rabinów. Z uwagi na to, że “żydowska społeczność Canberra jest bardzo mała” – jak podkreśla izraelska agencja JTA, sprowadzono dwie ciężarówki koszernej żywności z oddalonego o ponad 400 mil Melbourne.

Wybranka rozwodnika Danby, Amanda Mendes Da Costa, należała do Maranów, czyli do portugalskich Żydów, którzy dla celów utylitarnych w XIV wieku ochrzcili się, jednak potajemnie dalej praktykowali judaizm.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz

oraz

oraz

oraz

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1737 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]