Wieczory chały

Aktualizacja: 2008-02-1 10:51 am

Salezjańskie duszpasterstwo akademickie “Pertoklezja”, działające w parafii św. Stanisława Kostki “STANISŁAWÓWKA” w Płocku słynie z organizowania super spektakli, które gromadzą tłumnie młodzież. Nie jest na nich tak samo smętnie, jak u jakichś zacofanych babek, klepiących bezmyślnie różaniec, które i tak nie wiedzą o co chodzi. W końcu Bóg jest dla ludzi, a przyciągnąć ich do kościoła można tylko wtedy gdy nie jest nudno, gdy dzieje się coś fajnego, co ich ciekawi.

Aby naprawdę wczuć się w klimat panujący podczas adoracji Najśw. Sakramentu w wersji gospel, należy się totalnie wyluzować. Tylko wtedy poczujemy rytm, który pozwoli nam klaskać, kołysać się i przestępować z nogi na nogę. Pobożność to przede wszystkim wyczucie rytmu. Gitara, basy, perkusja i mieszany chórek, doskonale pozwolą nam wczuć się w nastrój męki Zbawiciela w ogrodzie Oliwnym, biczowania, cierniem koronowania i ukrzyżowania.

Wiara nie musi stawiać wymagań. Gdyby tak było młodzi ludzie nigdy by nie zasilali liczbowo Duszpasterstwa. Wiara może też być dobrą zabawą, a do młodzieży trzeba mówić ich językiem. Muzyka z pierwszych miejsc list przebojów, popkultura kreowana przez telewizję, jest tym co do nich przemawia. W końcu Pan Jezus też mówił językiem tłumu. Z pewnością nie obraziłby się, gdyby zobaczył, że można go uwielbiać we wspólnocie, w której pełni On rolę super gwiazdy, idola młodzieży, fajnego kumpla.

W tym tkwi tajemnica powodzenia idei Wieczorów Chwały organizowanych w Płocku. Chrześcijaństwo to nie jakiś zabobon, obwarowany tysiącem nakazów i niezrozumiałych dogmatów. Wokół niego można przede wszystkim tworzyć muzykę i odpowiedni klimat. Chrześcijaństwo to relaks, bezproblemowy, cukierkowy, melodyjny kicz. Jedyne co wytwarza w człowieku to uczuciowy sentymentalizm. Nie tworzy z katolików tytanów modlitwy, skupienia i ascezy, świadomych swoich poglądów, gotowych ich bronić za wszelką cenę lecz żałosnych pisarzy łzawych świadectw, introwertyków, nastawionych na mylenie niewyszukanych, naturalnych doznań z działaniem Boga, którzy w swojej filozofii na świat w gruncie rzeczy niczym nie różnią się od “naszych braci” wszelkiej maści starszeństwa i odłączenia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1634 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]