Płacił chłopcom za seks, teraz broni Polańskiego

Aktualizacja: 2009-10-8 4:02 pm

Minister kultury Francji Frederic Mitterrand (bratanek nieżyjącego już prezydenta Francois Mitterranda) ma kłopoty w związku ze swą autobiografią z 2005 roku, w której przyznał się do płacenia za seks z chłopcami w Tajlandii.

Socjaliści i skrajna prawica wzywają go do ustąpienia, kwestionując moralne kwalifikacje Mitterranda do piastowania teki ministerialnej. Głosy krytyki pojawiły się teraz, gdy francuski minister kultury wystąpił z żarliwą obroną Romana Polańskiego, oskarżonego w USA o seks z 13-latką przed ponad 30 laty.

Mitterrand, który w autobiografii “La mauvaise vie” (Złe Życie) opisuje m.in. swój “brzydki zwyczaj płacenia za chłopców” w Tajlandii, zaprzecza, jakoby był pedofilem. Polityczni oponenci nie dają jednak za wygraną.

W poniedziałek Marine Le Pen ze skrajnie prawicowego Frontu Narodowego czytała w telewizji fragmenty książki Mitterranda, domagając się dymisji ministra. W środę rzecznik Partii Socjalistycznej Benoit Hamon oświadczył, że jest “zaszokowany” treścią “La mauvaise vie” i zastanawiał się, jak Francja może kontynuować walkę z “turystyką seksualną”, mając w rządzie Mitterranda.

W związku ze sprawą Polańskiego, któremu grozi deportacja do Stanów Zjednoczonych, Mitterand jest też przez francuski świat polityki ostro krytykowany za wypowiedź o “Ameryce, budzącej strach”. Minister przyznał później, że zareagował “zbyt emocjonalnie”.

W czwartek na odsiecz Mitterrandowi ruszył doradca prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego, Henri Guaino, oświadczając, że “francuska debata polityczna przyjmuje czasem żałosną formę”.

Pytany w telewizji, czy minister kultury powinien ustąpić, Guaino uznał, że w przypadku “tak żałosnej kontrowersji, z takim opóźnieniem”, nie powinno być “tak drastycznych konsekwencji”.

Mitterrand wszedł do centroprawicowego rządu w czerwcu. Reuters pisze, że Sarkozy był “zachwycony” pozyskaniem go do swojej ekipy, ale teraz również w rządzącej UMP pojawiają się wątpliwości, czy był to słuszny wybór.
(PAP)

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=14657 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]