Grzegorz Kucharczyk: niektórzy biskupi odwołują dekalog

Aktualizacja: 2020-03-12 1:20 pm

– Na zachód od Odry biskupi mówią, że trzecie przykazanie z powodu epidemii w zasadzie przestaje obowiązywać, na wschód od Odry obowiązuje nadal – powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk w rozmowie z portalem dorzeczy.pl, komentując zamykanie świątyń we Włoszech i Niemczech.

Zdaniem prof. Kucharczyka, sytuacja związane ze zgodą na brak uczestnictwa katolików we Mszy Świętej pokazuje, że „tak zwana synodalność Kościoła oznacza w praktyce rozbicie i zamęt”. Grzegorz Kucharczyk przypomina, że nie zachęca do rezygnacji ze zdrowego rozsądku, higieny, ostrożności, ale „jednocześnie wiara nakazuje nam przed powietrzem, ogniem i wojną ratunku szukać w Bogu”.

Kucharczyk wskazuje, jakie spustoszenie ujawnił we współczesnym Kościele koronawirus. – Na zachód od Odry biskupi mówią, że trzecie przykazanie z powodu epidemii w zasadzie przestaje obowiązywać, na wschód od Odry obowiązuje nadal – zauważył.

Historyk nie ma też wątpliwości, że w apelach lewicowych polityków o zamknięcie kościołów pobrzmiewa niechęć do Kościoła. – Chodzi o wpojenie innego przeświadczenia, że chodzenie do kościoła, na mszę świętą, to zagrożenie. Tak dla przypomnienia warto zacytować jednego z księży, który przypomniał, że Jezus nigdy nie zarażał, ale uzdrawiał – stwierdził prof. Kucharczyk.

Grzegorz Kucharczyk w kontekście stanu wiary w dobie kryzysu, przypomniał też postać Judasza. – Warto wspomnieć fragment książki kard. Saraha, „Wieczór się zbliża, dzień się nachylił”, który mówi wprost, że z murów Kościoła sączy się duch Judasza. Nie tylko z zewnątrz, ale z wnętrza Kościoła. I pamiętajmy, że postać Judasza to nie tylko zdrada, ale też rozpacz duchowa. Utrata wiary w Bożą miłość i miłosierdzie. Rozpacz to taka skrajna niewiara. Jak obserwujemy brak działań włoskich biskupów to przypominają się słowa kardynała Saraha – ocenił Kucharczyk.

Kucharczyk pochwalił też polskich biskupów, oceniając, że ich postawa to połączenie “wiary i rozumu”. 

Źródło: dorzeczy.pl

ged

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=112519 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]