Aktualizacja strony została wstrzymana

Benedykt XVI ogłosił motu proprio „Ecclesiae unitatem”

Wczoraj Ojciec Święty ogłosił nowy dokument – motu proprio Ecclesiae unitatem. Tym samym ściśle powiązał Papieską Komisję „Ecclesia Dei” z Kongregacją Nauki Wiary. Krok ten ma ułatwić dialog doktrynalny, który Komisja ma prowadzić z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X. Podpisane 2 lipca motu proprio stawia na czele Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” prefekta Kongregacji Nauki Wiary.

W dokumencie Ojciec Święty przypomina, że Papieską Komisję „Ecclesia Dei” utworzył 2 lipca 1988 r. Jan Paweł II zaraz po tym, jak 30 czerwca abp Marcel Lefebvre bez zgody Watykanu wyświęcił czterech biskupów. Powstała ona, by ułatwiać osobom duchownym i zakonnym związanym w różny sposób z Bractwem św. Piusa X pełną jedność z Następcą Piotra przy zachowaniu własnych tradycji duchowych i liturgicznych.

Benedykt XVI w swym motu proprio Ecclesiae unitatem zwraca uwagę, że właśnie w trosce o osoby pragnące zachowania czy powrotu do kościelnej jedności rozszerzył 7 lipca 2007 r. możliwość korzystania z „przedsoborowego” Mszału z 1962 r. W tym też duchu, by usunąć przeszkodę utrudniającą dialog, zdjął ekskomunikę z czterech wyświęconych przez abpa Lefebvre’a biskupów. Jednak również po jej zdjęciu pozostają kwestie doktrynalne i dopóki nie zostaną one wyjaśnione, Bractwo św. Piusa X nie ma statusu kanonicznego w Kościele. Należący do niego duchowni nie mogą legalnie pełnić posługi zgodnej z prawem – przypomina Papież.

Stawiając na czele Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” prefekta Kongregacji Nauki Wiary, 73-letniego kard. Williama Levadę, Benedykt XVI złożył podziękowanie jej dotychczasowemu przewodniczącemu. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, kolumbijski kardynał Darío Castrillón Hoyos, który 4 lipca ukończył 80. rok życia, kierował Papieską Komisją „Ecclesia Dei” przez ostatnich dziewięć lat. Papież mianował też jej nowego sekretarza. Został nim ks. prałat Guido Pozzo, dotychczasowy sekretarz pomocniczy Międzynarodowej Komisji Teologicznej i równocześnie pracownik Kongregacji Nauki Wiary.

Prefekt tej dykasterii w komunikacie wydanym po ogłoszeniu jego nominacji na przewodniczącego Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” podkreślił, że głównym motywem wprowadzonych zmian jest dialog doktrynalny z Bractwem św. Piusa X. Kard. Levada zapewnił o zaangażowaniu swoim i swoich współpracowników w tę sprawę. Podziękował też dotychczasowym członkom i stałym ekspertom Komisji. Ich zadania podejmą obecnie członkowie Kongregacji Nauki Wiary oraz eksperci powoływani w miarę potrzeb do rozpatrzenia poszczególnych kwestii.

Źródło: Radio Watykańskie


Ecclesiae Unitatem. Nowe Motu Proprio.

1. Obowiązek strzeżenia JEDNOŚCI KOŚCIOŁA i troska o to, by nieść wszystkim pomoc w odpowiedzi właściwej do tego powołania i łaski Bożej, należą w szczególny sposób do Następcy Apostoła Piotra, który jest stałą i widoczną zasadą i fundamentem jedności biskupów i wiernych. Najwyższym i podstawowym priorytetem Kościoła we wszystkich czasach – prowadzącego ludzkość na spotkanie z Bogiem – musi być angażowanie się w osiągniecie wspólnego świadectwa wiary wszystkich chrześcijan.

2. Będąc wiernym temu mandatowi – w następstwie aktu, w którym abp Marcel Lefebvre 30 czerwca 1988 roku nielegalne udzielił sakry biskupiej czterem kapłanom = świętej pamięci papież Jan Paweł II, powołał 2 lipca 1988 Papieską Komisję Ecclesia Dei, której zadaniem jest współpraca z biskupami, z dykasteriami Kurii Rzymskiej oraz z zainteresowanymi środowiskami, w celu w ułatwienia pełnej komunii kościelnej kapłanom, seminarzystom, wspólnotom religijnym lub osobom związanym do tej pory na różne sposoby z Bractwem założonym przez Mons. Lefebvre’a, którzy pragną pozostać zjednoczeni z Następcą Piotra w Kościele katolickim, przy jednoczesnym zachowaniu ich tradycji duchowych i liturgicznych, w świetle protokołu podpisanego w dniu 5 maja przez kardynała Ratzingera i Mons. Lefebvre.

3. W ten sposób wiernie trzymając się tego samego celu, jakim jest służba powszechnej komunii Kościoła, również w jej widocznych przejawach i dokładając wszelkich starań, aby dla wszystkich, którzy prawdziwie pragną jedności było możliwe pozostać w niej lub znaleźć ją na nowo, przez Motu Proprio Summorum Pontificum pragnęliśmy rozszerzyć i ponowić główne wskazania zawarte już w Motu Proprio Ecclesia Dei, dotyczące możliwości korzystania z Missale Romanum z 1962 r., przez bardziej precyzyjne i szczegółowe wskazania.

4. W tym samym duchu, i z takim samym pragnieniem pokonania każdego pęknięcia i podziału w Kościele oraz uzdrowienia rany zadanej tkance Kościoła, a wciąż w bardzo bolesny sposób odczuwanej, zdjęliśmy ekskomunikę z czterech biskupów nielegalnie wyświęcony przez Monsignore Lefebvre’a. Tą decyzją chcemy usunąć przeszkody, które mogłyby uniemożliwić rozpoczęcie dialogu. Zachęcamy zatem biskupów oraz Bractwo Świętego Piusa X, aby na nowo odnaleźli drogę ku pełnej komunii z Kościołem. Jak to wyjaśniliśmy w Liście do Biskupów Kościoła katolickiego z 10 marca br., wycofanie ekskomuniki było decyzją z dziedziny dyscypliny kościelnej, która mogła uwolnić sumienia od ciężarów nałożonych najpoważniejszą kościelną cenzurą.Tym niemniej kwestie doktrynalne oczywiście pozostają i dopóki nie będą wyjaśniane, Bractwo nie posiada kanonicznego statusu w Kościele, a jego duchowni nie mogą wykonywać legalnie jakichkolwiek posług.

5. Ponieważ kwestie wymagające wyjaśnienia z Bractwem mają zasadniczo charakter doktrynalny, postanowiliśmy – dwadzieścia jeden lat po wydaniu Motu Proprio Ecclesia Dei, i tak, jak planowaliśmy uczynić – zrestrukturyzować Komisję Ecclesia Dei, związując ją bezpośrednio z Kongregacją Nauki Wiary.

6. Tak więc Papieska Komisja Ecclesia Dei będzie zorganizowana w następujący sposób:
a) przewodniczącym Komisji jest prefekt Kongregacji Doktryny Wiary.
b) Komisja posiada własną strukturę, w tym sekretarza i urzędników.
c) do przewodniczącego, wspieranego przez sekretarza, należy przedstawianie najważniejszych spraw i pytań natury doktrynalnej do analizy i rozważenia w zwykłych instancjach Kongregacji Nauki Wiary, jak również przedkładanie wniosków pod najwyższy osąd Ojca Świętego.

7. Przez tą decyzję chcemy zwłaszcza okazać naszą najwyższą ojcowską troskę o Bractwo Świętego Piusa X tak, by w końcu mogło dojść do ich pełnej komunii z Kościołem.

Usilnie zachęcamy wszystkich, by za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny, nieustannie modlili się do Pana, ut unum sint [aby byli jedno].

Dan w Rzymie, u Św. Piotra, 2 lipca Anno Domini 2009, w piątym roku Naszego Pontyfikatu.

Za: Pod Mitrą

Za: PiotrSkarga.pl | http://www.piotrskarga.pl/ps,3833,2,0,1,I,informacje.html

Skip to content