Synod zdecydował: żonaci mężczyźni będą mogli zostać księżmi

Aktualizacja: 2019-10-28 12:22 pm

Ogłoszono dokument podsumowujący trwający od trzech tygodni Synod Amazoński. Znalazło się w nim rewolucyjne rozwiązanie.

Jednym z tematów, które budziły największe emocje, była możliwość wyświęcania na księży żonatych mężczyzn. Rozwiązanie takie postulowali biskupi z rejonu Amazonii, którzy żalili się na niedobory księży w swoim rejonie. Krytycy uważali natomiast, że byłaby to zbyt duża rewolucja, podminowująca tysiące lat katolickiej tradycji.

Ostatecznie zapis ten znalazł się w dokumencie końcowym. Już niedługo żonaci diakoni stali będą mogli być wyświęcani pod warunkiem, że ich diakonat był owocny a oni sami otrzymają odpowiednie przygotowanie teologiczne. Autorzy dokumentu zaznaczyli, że odpowiednie władze kościelne będą musiały ustalić kryteria tego, kto dokładnie będzie mógł zostać wyświęcony.

Do dokumentu dołączono również propozycję zdefiniowania „grzechu ekologicznego”. Autorzy zaproponowali uznanie za niego „czynów i nawyków powodujących zanieczyszczenie i zniszczenie harmonii środowiska”.

Powrócił również temat diakonatu kobiet. Uczestnicy synodu zaproponowali wznowienie prac komisji, którą Franciszek powołał w 2016 celem zbadania tej kwestii. „Kobieta jest mało brana pod uwagę w przekazywaniu wiary i staniu na straży kultury. Trzeba podkreślić: nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele znaczy kobieta w Kościele” – skomentował to Franciszek podczas mowy końcowej.

Podczas mowy końcowej Franciszek odniósł się również w nieco zawoalowany sposób do fali krytyki, jaka spotkała go i cały synod ze strony katolickich konserwatystów. Stwierdził, że „katolickie elity” będą szukać w dokumencie drobiazgów a nie wielkich rzeczy. Nazwał ich również „ludźmi, którzy ponieważ nie kochają nikogo, myślą, że kochają Boga” i stwierdził, że tracą kontakt z wyzwaniami przed jakim staje współczesny kościół.

Franciszek ujawnił, że do końca roku chciałby przygotować tekst adhortacji będącej podsumowaniem synodu.

Źródło: PAP, APAutor: WM

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=110373 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]