Papież Franciszek opłakuje lodowiec na Islandii

Aktualizacja: 2019-08-20 10:16 am

Islandia zorganizowała symboliczny pogrzeb lodowca Okjökull. Do kondolencji dołączył nawet papież Franciszek, który wsparł islandzkie władze w walce ze zmianami klimatycznymi. Nie wspomniał jednak i nie potępił szalejącej na wyspie aborcji.

Lodowiec znany również jako „Ok” pod koniec XIX wieku zajmował powierzchnię 6,2 mil kwadratowych. W 2014 roku zajmował już ledwie 0,3 mili, a naukowcy stwierdzili, że już nie się porusza i ogłosili jego śmierć.

Teraz Islandia zorganizowała symboliczny pogrzeb lodowca. W uroczystości udział wzięli m.in. premier Islandii Katrin Jakobsdottir, minister środowiska Gudmundur Ingi Gudbrandsson i była prezydent Irlandii Mary Robinson.

Do wymarłego lodowca nawiązał nawet papież Franiszek, który w wywiadzie dla włoskiej „La Stampy” ubolewał nad taką koleją losu. – Pewnego dnia przeczytałem o ogromnym lodowcu na Islandii, który prawie całkowicie się stopił. Słusznie postawiono mu upamiętniający pomnik – powiedział papież i dodał, że konkretnie ta sytuacja skłoniła go do nawiązania do zmian klimatycznych w czwartym rozdziale encykliki Laudato si’.

Na Islandii znikają jednak nie tylko lodowce, ale również dzieci z zespołem Downa. W praktyce wygląda to tak, że na dzieciach, u których w trakcie ciąży wykryto chorobę, dokonuje się aborcji.

W 2009 roku oficjalnie na Islandii urodziła się tylko trójka dzieci z zespołem Downa. W 2017 roku podano do wiadomości publicznej, że od pięciu lat na wyspie nie urodziło się żadne dziecko z trisomią.

Nie postrzegamy aborcji jako morderstwa. Patrzymy na to na rzecz, którą po prostu zakończyliśmy – powiedziała Helga Sol Olafsdottir, dyrektor jednego ze szpitali. – W zasadzie wyeliminowaliśmy zespół Downa z naszego społeczeństwa. Na Islandii praktycznie nigdzie nie ma dziecka z zespołem Downa – cieszył się Kari Stefansson, islandzki genetyk.

Źródło: lifesitenews.com/nczas.com

Za: Najwyższy Czas! (20/08/2019) -- [Org. tytuł: «Papież Franciszek opłakuje lodowiec na Islandii. Współczuje narodowi, który chwali się eliminacjÄ… zespołu Downa poprzez aborcję»]
Tags: , , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=109367 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]