Rosyjska prokuratura uznała Światowy Kongres Ukrainców za zagrożenie dla Rosji

Aktualizacja: 2019-07-15 9:59 am

Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej podjęła decyzję o wpisaniu Światowego Kongresu Ukraińców na listę organizacji „niepożądanych” w Rosji. Uznano, że ŚKU stanowi zagrożenie dla porządku konstytucyjnego i bezpieczeństwa Rosji.

Komunikat o decyzji Prokuratury Generalnej ukazał się w czwartek na jej stronie internetowej. „Ustalono, że działalność danej organizacji stanowi zagrożenie dla podstaw systemu konstytucyjnego i bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej” – stwierdzono. Jak napisano, decyzję podjęto na podstawie analizy materiałów uzyskanych 11. lipca.

Informacja o decyzji prokuratury została przekazana rosyjskiemu ministerstwu sprawiedliwości w celu wciągnięcia Światowego Kongresu Ukraińców na listę zagranicznych i międzynarodowych organizacji pozarządowych, których działalność jest niepożądana na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Ustawa o organizacjach niepożądanych została przyjęta w Rosji w 2015 roku. Za takie uznaje się organizacje „stanowiące zagrożenie dla ładu konstytucyjnego, obronności i bezpieczeństwa” Rosji. Organizacje niepożądane nie mają prawa do działalności na terytorium państwa rosyjskiego. Organizacjom takim można blokować rachunki bankowe a ich pracownikom grozi zakaz wjazdu do Rosji. Za łamanie zakazu działalności grożą kary finansowe, a w przypadku recydywy – do 6 lat więzienia.

W czerwcu br. na rosyjskiej liście organizacji niepożądanych było 16 podmiotów, w tym The National Endowment for Democracy (NDI), OSI Assistance Foundation i Open Society Foundation (fundacja założona przez George’a Sorosa).

Przypomnijmy, że Światowy Kongres Ukraińców to ukraińska organizacja emigracyjna koordynująca działalność diaspory ukraińskiej na całym świecie. Powstała w listopadzie 1967 w w Stanach Zjednoczonych jako Światowy Kongres Wolnych Ukraińców (zmiana nazwy nastąpiła w 1991 roku). Współpracuje z organizacjami ukraińskimi z ponad 30 krajów, w tym ze Związkiem Ukraińców w Polsce, który jest członkiem ŚKU. Jak pisaliśmy, podczas 11. zjazdu Światowego Kongresu Ukraińców w listopadzie ub. roku na nowego przewodniczącego organizacji wybrano Ukraińca z Kanady Paula Groda. Jego pierwszym zastępcą został Stefan Romaniw, który pełni jednocześnie funkcje przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (banderowskiej). W zjeździe brało udział 248 delegatów z 26 krajów, w tym troje uczestników z Polski: prezes ZUwP Piotr Tyma, wiceprezes Andrzej Komar oraz przewodnicząca oddziału ZUwP w Przemyślu Maria Tucka.

Wpisanie ŚKU na rosyjską „czarną listę” zostało już skrytykowane przez ukraińskie MSZ. W wydanym oświadczeniu stwierdzono, że jest to dowód „niezmienności represyjnej polityki Federacji Rosyjskiej nakierowanej na likwidację organizacji społecznych ukraińskiej mniejszości na terytorium Rosji”. Zdaniem strony ukraińskiej społeczność międzynarodowa powinna zareagować na ten krok, który nazwano „zuchwałym naruszeniem fundamentalnych praw człowieka”.

Kresy.pl / genproc.gov.ru / minjust.ru / depo.ua / tsn.ua / TASS

Za: Kresy.pl (15 lipca 2019)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Pora iść w ślady, w wielu przypadkach bardzo mądrej polityki wewnętrznej i zagranicznej Rosji – działającej dla dobra swojego Kraju – i wprowadzić natychmiast w Polsce podobną decyzję w sprawie wielu organizacji ukraińskich promujących neo-nazizm, banderyzm i nienawiść etniczną.

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=108874 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]