„100 dni trzeźwości na 100-lecie niepodległości” – inicjatywa polskich biskupów

Aktualizacja: 2018-07-12 10:56 am

Studniowa abstynencja z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, jako symboliczna forma uczczenia przepięknej rocznicy w historii Rzeczypospolitej – proponują biskupi oraz autorzy Narodowego Programu Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski.

Inauguracja inicjatywy „100 dni trzeźwości na 100-lecie niepodległości” odbędzie się w sobotę 4 sierpnia – dokładnie na sto dni przed rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. – Zachęcamy wszystkich, by szczególnie w okresie od 4 sierpnia do 11 listopada zachowali trzeźwość – powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” o. Oskar Puszkiewicz OFM, członek zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. – Jest to tylko 100 dni ofiary dla Polski. Nasi przodkowie ponosili znacznie cięższe trudności dla Ojczyzny. Pokażmy, że nas stać na ten dobrowolny post dla dobra Polski i naszego Narodu – dodał.

Z danych opublikowanych przez najważniejsze ośrodki statystyczne w Polsce wynika, że problemy z alkoholem dotykają około 5 mln Polaków, z czego prawie milion jest uzależnionych a pozostali „piją ryzykownie bądź szkodliwie”. Około miliona dzieci żyje w rodzinach, gdzie alkohol jest nadużywany.

Co roku z powodu nadużywania alkoholu w Polsce umiera około 11 tys. osób. Co gorsza spożycie mocnych trunków jest obecnie największe w historii naszego kraju i… stale rośnie. Statystyczny Polak spożywa około 10 litrów mocnego alkoholu rocznie.

Nadużywanie alkoholu niesie wiele łez, cierpienia i bólu rodzinom. Bardzo często doświadczają tego dzieci, bezbronne, niewinne ofiary, które niosą piętno przez całe życie – mówiła Agnieszka Muzyk, konsultor zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, współautorka Narodowego Programu Trzeźwości. Dodała, że warto z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości podjąć wyzwanie proponowane przez polskich biskupów. – Jest to forma uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę symbolicznym pokazaniem wolności wewnętrznej Polaków. Wolności wewnętrznej, której zewnętrznym przejawem będzie studniowa abstynencja od napojów alkoholowych – tłumaczyła.

Inicjatywa „100 dni trzeźwości na 100-lecie niepodległości” jest ważnym elementem promocji moralności i zdrowego życia. By włączyć się, wystarczy tylko dobra wola i odrobina samozaparcia, a skutki mogą być ważne dla całej Polski.

Źródło: „Nasz Dziennik”

TK

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-07-12)

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=102724 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]