Bp Donald Wuerl nowym Arcybiskupem Waszyngtonu

Aktualizacja: 2006-05-18 12:00 am

Arcybiskupem archidiecezji waszyngtońskiej został dotychczasowy biskup diecezji Pittsburgh (stan Pennsylvania), bp Donald William Wuerl, który przejął funkcje dotyczasowego Arcybiskupa Diecezji, kard. Theodore McCarrick, ustępującego z racji osiągnięcia emerytalnego wieku 75 lat.

Biskup D. Wuerl urodził się 12 listopada 1940 roku w Pittsburgu, święcenia kapłańskie otrzymał w 1966 roku. Biskupem zostaje w 1985 roku. Od 1988 do 2006 roku jest biskupem Diecezji Pittsburgh. 16 maja br. powołany na Arcybiskupa Waszyngtonu, którego funkcję zacznie pełnić od 22 czerwca.

Podczas długoletniego biskupstwa w diecezji Pittsburgh, bp Donald Wuerl dał się poznać jako liberal i promotor ekumenizmu, a w Diecezji “skonsolidowano” i zamknięto wiele kościołów, wprowadzono do katolickich szkół krytykowaną przez rodziców “seks-edukację”, propagowano w kościołach zebrania i msze homoseksualistów, promowano feminizm. W tym czasie Diecezję w znacznym stopniu uderzył kryzys skandali molestowania seksualnego przez księży-homoseksualistów, z koniecznością wypłacania potężnych odszkodowań.

Biskup Wuerl szczyci się dobrymi stosunkami ze środowiskami żydowskimi, które określają go jako “dynamiczną siłę budowy amerykańsko-izraelskich stosunków”. Jego związki są na tyle silne, że posiada w Izraelu lasek z pięcioma-tysiącami drzew, nazwany jego imieniem.

 

Czytaj również:

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=358 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]