Włoska agencja szkaluje Polskę. Znów „zapomniano” czyje były obozy śmierci

Aktualizacja: 2018-02-2 10:17 am

Choć wokół tematu odpowiedzialności Niemców za holokaust w ostatnich dniach wiele powiedziano, także na Zachodzie, włoska agencja prasowa ANSA w odniesieniu o obozie Auschwitz użyła nieprawdziwego sformułowania „polski obóz koncentracyjny”. Po interwencji strony polskiej depeszę zmieniono. I znów zabrakłoprecyzji.

Po tym jak ANSA użyła fałszującego historię II wojny światowej zlepka „polski obóz koncentracyjny”, interweniowała ambasada RP w Rzymie. Polskim obozem zostało nazwane Auschwitz. Depesza była relacją z ceremonii na której uczczono deportowanych  w czasie wojny pracowników zarządu miasta Mediolan oraz osoby zwolnione na podstawie włoskich ustaw rasowych.

W dalszej części depeszy agencja użyła formuły „nazistowskie obozy koncentracyjne”, wśród nich padła nazwa Auschwitz. W sprawie interweniowała polska ambasada w Rzymie, a agencja wprowadziła korektę. Tekst ujednolicono, a wobec obozu użyto określenia „nazistowski”.

To nie pierwszy taki błąd popełniony przez ANSA. W tej sprawie już rok temu polska ambasada otrzymała zapewnienie od redakcji, że dołoży starań, by więcej nie dopuścić do błędu. Nie udało się. Także we włoskiej prasie z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu krzywdzące dla Polski sformułowanie padło kilka razy.

Źródło: radiomaryja.pl

MA

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=99544 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]