Norweski portal oskarża Polaków o udział w Holokauście. Jest interwencja polskiej ambasady

Aktualizacja: 2018-02-1 12:07 pm

„Współpraca Polaków z nazistami podczas Holokaustu jest faktem” – tak oto norweski portal Document.no postrzega historię II wojny światowej. W sprawie interweniowała polska ambasada w Oslo. Wydawca opublikował jej list.

W piśmie skierowanym do redakcji portalu I radca ambasady RP w Oslo Małgorzata Cichucka podkreśliła, że to „Nazistowskie Niemcy są całkowicie odpowiedzialne za powstanie obozów koncentracyjnych i zagłady”. Jak wskazała, „Polska była jednym z niewielu krajów w okupowanej Europie, w których za pomoc Żydom groziła śmierć”.

W liście ambasada podkreśliła również, że „Polacy stanowią najliczniejszą grupę narodowościową, ok. 6,7 tys. osób, wśród osób uhonorowanych za ratowanie Żydów przez izraelski Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Strona polska negatywnie oceniła publikację portalu nie godząc się na twierdzenia wskazujące na współodpowiedzialność Polaków za niemieckie zbrodnie. W stanowisku podkreślono, że tego rodzaju tezy są dalekie od faktów historycznych. Cichucka przyznała przy tym, że w czasach II wojny świtowej byli Polacy, którzy kolaborowali z Niemcami, niemniej w ferowanych ocenach należy „dostrzec prawdziwe proporcje”.

Polska odpowiedź na haniebną publikacją została umieszona na stronie głównej norweskiego portalu. Strona polska chce jednak, aby z kontrowersyjnego tekstu usunięte zostały zakwestionowane wyrażenia krzywdzące Polaków.

Źródło: interia.pl

MA

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=99524 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]