Aktualizacja strony została wstrzymana

Norweski portal oskarża Polaków o udział w Holokauście. Jest interwencja polskiej ambasady

„Współpraca Polaków z nazistami podczas Holokaustu jest faktem” – tak oto norweski portal Document.no postrzega historię II wojny światowej. W sprawie interweniowała polska ambasada w Oslo. Wydawca opublikował jej list.

W piśmie skierowanym do redakcji portalu I radca ambasady RP w Oslo Małgorzata Cichucka podkreśliła, że to „Nazistowskie Niemcy są całkowicie odpowiedzialne za powstanie obozów koncentracyjnych i zagłady”. Jak wskazała, „Polska była jednym z niewielu krajów w okupowanej Europie, w których za pomoc Żydom groziła śmierć”.

W liście ambasada podkreśliła również, że „Polacy stanowią najliczniejszą grupę narodowościową, ok. 6,7 tys. osób, wśród osób uhonorowanych za ratowanie Żydów przez izraelski Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Strona polska negatywnie oceniła publikację portalu nie godząc się na twierdzenia wskazujące na współodpowiedzialność Polaków za niemieckie zbrodnie. W stanowisku podkreślono, że tego rodzaju tezy są dalekie od faktów historycznych. Cichucka przyznała przy tym, że w czasach II wojny świtowej byli Polacy, którzy kolaborowali z Niemcami, niemniej w ferowanych ocenach należy „dostrzec prawdziwe proporcje”.

Polska odpowiedź na haniebną publikacją została umieszona na stronie głównej norweskiego portalu. Strona polska chce jednak, aby z kontrowersyjnego tekstu usunięte zostały zakwestionowane wyrażenia krzywdzące Polaków.

Źródło: interia.pl

MA

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2018-02-01) | http://www.pch24.pl/norweski-portal-oskarza-polakow-o-udzial-w-holokauscie--jest-interwencja-polskiej-ambasady,57975,i.html

Skip to content