Aktualizacja strony została wstrzymana

Izrael szantażuje Polskę ustawą o negowaniu Holokaustu

Jeśli Polska przyjmie nowelizację ustawy o IPN w obecnym kształcie, zostanie oskarżona o jedną z największych zbrodni w oczach świata rządzonego ideologią politycznej poprawności – negowanie Holokaustu. Wynika to z uchwały, którą w środę przyjął w pierwszym czytaniu Kneset.

Obowiązująca w Izraelu od 1986 roku ustawa zabrania negowania Holokaustu. Izrael uznaje za przestępstwo publiczne zaprzeczanie zagładzie Żydów, pomniejszanie jej skali lub wyrażanie poparcia dla jej sprawców oraz identyfikowanie się z nimi.  Grozi za to nawet pięć lat więzienia.

Nowelizacja przygotowana przez deputowanych Likudu, ugrupowań Nasz Dom Izrael (IB) i Żydowski Dom (HBHJ) oraz opozycyjnych formacji: Jest Przyszłość (Jesz Atid) i Bloku Syjonistycznego zakłada rozszerzenie tej formuły na „negowanie lub pomniejszanie udziału w zbrodniach ludzi, którzy pomagali nazistom lub byli kolaborantami”.

Jeśli ustawa przejdzie wszystkie stopnie legislacyjne, „pomoc prawną otrzymywałyby osoby, które przeżyły Holokaust oraz nauczyciele zabierający uczniów lub studentów do dawnych obozów zagłady, jeżeli będą ścigani prawem za granicą za opowiadanie, co się zdarzyło podczas Holokaustu” – pisze „Jerusalem Post”.

Wypowiedzi deputowanych nie pozostawiają wątpliwości, że inicjatywa, którą Kneset chce w szybkim tempie przeforsować, jest reakcją na niedawno przyjętą przez polski Sejm w pierwszym czytaniu nowelizację ustawy o IPN. Zakłada ona karanie za kłamliwe ukazywanie negatywnej roli Polski w II wojnie światowej, w tym używanie sformułowań typu „polskie obozy koncentracyjne”.

„Polacy i ci, którzy chcieliby ich naśladować, powinni wiedzieć, że historyczna prawda o narodzie żydowskim nie jest na sprzedaż” – powiedział w rozmowie z JR Icik Szmuly z Bloku Syjonistycznego. Jego dalsze słowa były jeszcze bardziej skandaliczne.

„Wielu Polaków, i wielu innych słyszało, wiedziało i wspomagało nazistowską machinę zagłady (…). Podjęta przez Polskę próba pisania historii na nowo i zamknięcia ust tym, którzy przeżyli Holokaust, jest zuchwała, szokująca i nikczemna. Nie pozwolimy na to, by kolaboranci chowali się za nazistami i zaprzeczali swej historycznej odpowiedzialności” – stwierdził syjonista.

„Izrael ma moralny obowiązek (…) złożyć obietnicę, że nikt nie będzie mógł ukryć, wybielić lub zatuszować (…) szokujących świadectw na temat zbrodni popełnionych przeciw narodowi żydowskiemu” – powiedział z kolei Robert Ilatow z partii Nasz Dom Izrael.

Jair Lapid, lider ugrupowania Jest Przyszłość nazwał polską nowelizację próbą uniknięcia odpowiedzialności i uznał za niezbędne „podjęcie kroków przeciw takim głosom”.

W co najmniej równie pokrętny sposób wypowiedział się dyrektor Centrum Szymona Wiesenthala, Efraim Zuroff. Według niego, kraje Europy Wschodniej „zainwestowały w próby przekonania świata, że Holokaust był jedynie dziełem Niemców i być może garstki degeneratów”.

„(…) od upadku Związku Radzieckiego ludzie [w Europie Wschodniej – red.] próbują powiedzieć, że komunizm jest tym samym, co nazizm”. „Chcą, by komunizm był uznany za ludobójstwo (…). A jeśli komunizm jest ludobójstwem i byli żydowscy komuniści, to Żydzi popełnili ludobójstwo. To jest ich sposób na podważanie Szoah i ich udziału w nim” – stwierdził Zuroff. „(…) nowymi bohaterami są ludzie, którzy walczyli z komunistami, a niektórzy z nich zabijali Żydów podczas Zagłady. Ulicom i szkołom nadaje się ich imiona” – ubolewał.

W opinii Patryka Jakiego, wiceministra sprawiedliwości w rządzie Mateusza Morawieckiego, o ile Kneset przyjmie swoją nowelizację, „to by oznaczało, że w opinii izraelskich polityków jednak były polskie obozy śmierci i Polacy są współodpowiedzialni za Holokaust”. – Mam nadzieję, że tak się nie wydarzy, bo historia była inna – powiedział Jaki.

Źródło: Polsat News

RoM

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2018-01-31) | http://www.pch24.pl/izrael-szantazuje-polske-ustawa-o-negowaniu-holokaustu,57958,i.html

Skip to content