Badania IPN na Ukrainie blokowane. Obecność polskich ekspertów niemile widziana

Władze ukraińskie blokują poszukiwana IPN na swoim terenie. Oficjalnie przyczyna takiej postawy nie jest znana, a rozmowy dyplomatyczne utknęły w martwym punkcie. 

Sprawa dotyczy wstrzymania prac poszukiwawczych przeprowadzanych przez IPN na terytorium Ukrainy. Tamtejsza dyplomacja wyraźnie daje do zrozumienia, że nie życzy sobie obecności polskich badaczy na swoim terenie. – Nie ma postępu. Są prowadzone rozmowy na poziomie dyplomatycznym, na tę chwilę nie możemy jednak mówić o żadnym przełomie – skomentował całą sytuację w wywiadzie dla „Naszego Dziennika” prof. Krzysztof Szwagrzyk.

– Najważniejsza jest dobra wola, przekonanie, że poszukiwanie szczątków ludzkich nie może być nigdy i w żadnej sytuacji elementem gry prowadzonej przez instytucje danego państwa – dodał.

W przeszłości IPN prowadził już prace na terytorium Ukrainy. W dniach 12 – 19 sierpnia 2017 r. prowadzono poszukiwania grobów legionistów m.in. w Kostiuchnówce (miejsce jednej z najkrwawszych bitew, stoczonej z udziałem polskich żołnierzy w trakcie I wojny światowej).

Prócz legionistów, odnaleziono wówczas szczątki ofiar UPA z 1943 r. które pochowała miejscowa ludność. Zaproszenie wyszło jednak od prywatnej firmy „Wołyńskie Starożytności”, a nie ze strony instytucji państwowych.

Obszar badań IPN obejmuje także terytoria Litwy i Białorusi. Szczególnie na Białorusi prace idą wyjątkowo sprawnie. – Uzyskujemy wsparcie, zgody na badania, nie doświadczamy żadnych, ale to żadnych problemów, spotykamy się ze zrozumieniem, życzliwością. To daje nam podstawy do tego, żeby z optymizmem patrzeć w przyszłość –  podkreśla prof. Szwagrzyk.

Zgoda na kontynuowanie prac na Ukrainie musi wyjść od władz tego kraju. Bez tego aktu dobrej woli dalsze badania będą niemożliwe. – Bez odpowiednich kroków podjętych przez stronę ukraińską, które by anulowały tę sytuację czy ją polepszały nie można mówić o żadnym postępie we wzajemnych relacjach  – konkluduje profesor.

Źródło; RadioMaryja.pl, poszukiwania.ipn.gov.pl

PR

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2018-01-30) | http://www.pch24.pl/badania-ipn-na-ukrainie-blokowane--obecnosc-polskich-ekspertow-niemile-widziana,57934,i.html

Skip to content