Prof. Chodakiewicz: W USA nastąpi eskalacja oskarżeń Polaków o antysemityzm

OPINIA: Przyjęcie przez Stany Zjednoczone ustawy 447 może oznaczać nękanie Polski na rozmaitych płaszczyznach – powiedział PAP prof. Marek Jan Chodakiewicz.

Co więcej – jak podaje interia.pl – prof. Chodakiewicz uważa, że ustawa, która daje Departamentowi Stanu USA prawo do wspomagania organizacji zrzeszających ofiary Holokaustu w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców, może mieć negatywny wpływ na stosunki polsko-amerykańskie.

– Od nieoficjalnych nacisków przez oficjalny lobbing aż do sankcji: pozytywnych czy negatywnych. Sankcje pozytywne to, krótko mówiąc, przekupstwa. Na przykład, jeśli Polska zapłaci odszkodowania zarządzone przez organizacje żydowskie, dostanie ochronę tarczy antyrakietowej albo faworyzowany status handlowy. Sankcje negatywne mogą oznaczać – w razie odrzucenia roszczeń – bojkot polskich produktów, cła zaporowe na nie, albo odmowę udzielenia kredytu. Są setki rozmaitych kijów i marchewek w kategorii sankcji – powiedział prof. Chodakiewicz. – Za oceanem nastąpi niesamowita eskalacja medialnych i rządowych oskarżeń o antysemityzm i złą wolę Polaków. To będzie demonstrowane ich oporem wobec roszczeń organizacji żydowskich. Polska ludność odpowie pięknym za nadobne. Rząd RP będzie się starał łagodzić sytuację, ale naciski nie skończą się, dopóki żądania o odszkodowania nie zostaną wypełnione. Warszawa powinna przesłać ten rachunek do Berlina. Być może wtedy operacja się skończy. Przynajmniej na jakiś czas – dodał.

Aby ustawa weszła w życie, musi ją jeszcze przegłosować Izba Reprezentantów, a potem podpisać prezydent Donald Trump.

Źródło: fakty.interia.pl

Opracował: TC

Za: korwin-mikke.pl (27-01-2018) | http://korwin-mikke.pl/wazne/zobacz/prof_chodakiewicz_w_usa_nastapi_eskalacja_oskarzen_polakow_o_antysemityzm/159236

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content