Banderyzm i „polskie obozy śmierci” zakazane! Sejm przyjął nowelizację ustawy o IPN

Sejm przyjął w piątek pakiet zmian w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej. Największe emocje wśród znowelizowanych przepisów wzbudza penalizacja banderyzmu oraz szkalującego nasz naród pojęcia „polskie obozy śmierci”.

W głosowaniu większość posłów poparła zmiany obejmujące regulacje dotyczące IPN-u oraz Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. 279 osób z 414 biorących udział w głosowaniu zgodziło się z postulowaną nowelizacją.

„Za” głosowali wszyscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Kukiz’15, PSL, część koła Wolni i Solidarni (oprócz lidera Kornela Morawieckiego), niektórzy niezrzeszeni (w tym Robert Winnicki) oraz 2 posłów PO i 5 z Nowoczesnej. Przeciw opowiedziała się niemal cała Platforma, klub Nowoczesnej i klub UED.

Nowe przepisy zakładają penalizację negacji zbrodni popełnianych przez ukraińskich szowinistów z OUN-UPA w ramach tzw. rzezi wołyńskiej, czyli ludobójstwa popełnianego na Polakach i innych mieszkańcach Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej (Żydach, Ormianach, niesprzyjających nazistom Ukraińcach i innym).

Ponadto karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech podlegał będzie ten „kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne”.

Te kary przewidziano również dla ludzi dopuszczających się „rażącego pomniejszania odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”. Wyjątek w przepisach przewidziano dla działalności artystycznej i naukowej.

Źródło: wprost.pl / kresy.pl

MWł

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-01-26)

 


 

Wystąpienie posła Tomasza Rzymkowskiego (Kukiz ’15): Nazwijmy banderowców po imieniu – to ukraińscy naziści

[youtube FreSjLVEd3Q]

 


 

Skip to content