Wokół reprezentacji Polonii – Stanisław Michalkiewicz

Aktualizacja: 2007-05-3 12:00 am

Rząd proponuje, by Polacy zamieszkali poza granicami kraju mogli wybierać dwóch posłów i jednego senatora. Chodzi oczywiście o tych, którzy mają polskie obywatelstwo.

Pomysł jest w zasadzie dobry, pod warunkiem, że – po pierwsze – Polacy zamieszkali poza granicami kraju wystawialiby własnych kandydatów, a po drugie – że posłów powinno być czterech, a nie dwóch i że polonijne okręgi wyborcze powinny być jednomandatowe. Okręgiem wyborczym powinien być bowiem kontynent.

Jeden okręg – Australia. Drugi – Europa. Trzeci – Ameryka Południowa. Czwarty – Ameryka Północna. Taki system sprzyjałby politycznej konsolidacji Polonii na każdym z tych kontynentów, wymuszając minimum współdziałania, bo przecież posła trzeba by wybrać. Po drugie – jest nadzieja, że posłowie polonijni położyliby kres instrumentalnemu traktowaniu Polonii przez krajową – pożal się Boże – dyplomację.

Będąc w Kanadzie i USA przekonałem się ze zdumieniem, że polskie placówki dyplomatyczne kontynuują wobec Polonii PRL-owską taktykę dezintegrowania politycznego środowisk polonijnych. Za komuny było to zrozumiałe; komuna traktowała antykomunistycznie nastawioną Polonię jako środowisko wrogie i przy pomocy agentury starała się je rozbijać, by nie dopuścić do jego politycznej konsolidacji.

Dlaczego jednak ta sama taktyka stosowana jest w 18 roku transformacji ustrojowej – to można wyjaśnić tylko wpływami, jakie w polskim w MSZ zachował „drogi Bronisław” i środowisko związane z „Gazetą Wyborczą”. Z jego punktu widzenia jest oczywiście lepiej, kiedy, dajmy na to, w USA działa tylko lobby żydowskie, a nie polskie.

Z punktu widzenia polskiego interesu państwowego wygląda to oczywiście całkiem inaczej. Mówiłem o tym podczas spotkania w siedzibie Kongresu Polonii Amerykańskiej w Chicago i odniosłem wrażenie, że moje słowa spotkały się z pełnym zrozumieniem.


Stanisław Michalkiewicz
Komentarz  ·  „Dziennik Polski” (Kraków)  ·  25 kwietnia 2007  |  www.michalkiewicz.pl

 

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=993 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]