Bogdan Klich: Polska jest odbierana przez Izrael jako ważny partner w Europie

Polska i Izrael będą kontynuować dialog strategiczny po wycofaniu naszych żołnierzy ze Wzgórz Golan. Minister obrony Bogdan Klich, który przebywa z oficjalną wizytą w Izraelu powiedział, że rozmowy z ministrem obrony tego państwa – Ehudem Barakiem – były bardzo obiecujące. Szef MON podkreślił, że oba państwa chcą w przyszłości prowadzić szeroką współpracę w dziedzinie obronności i wymiany wojskowo-technicznej.
Minister Klich zaznaczył, że Polska jest odbierana przez Izrael jako ważny partner w Europie, a my uważamy Izrael za istotnego partnera na Bliskim Wschodzie. Szef MON poinformował, że obecnie współpraca przemysłu obronnego z Izraelem wygląda bardzo dobrze. Polska ma nadzieję, że nadal będą kontynuowane rozpoczęte już programy na dostawę nowoczesnego sprzętu. Chodzi przede wszystkim o produkcję w zakładach Mesko w Skarżysku Kamiennej przeciwpancernego pocisku kierowanego SPIKE.

Szef MON rozmawiał również z ministrem obrony Izraela o wycofaniu naszych żołnierzy z misji na Wzgórzach Golan. Na jesieni – zgodnie z decyzją rządu – polscy żołnierze opuszczą ten rejon. Minister Klich zaznaczył, że decyzja Polski spotkała się ze zrozumieniem Izraelczyków.

Przy okazji wizyty Bogdan Klich podtrzymał deklarację co do dalszej przyszłości misji w Bośni. Nasz rząd chce zamienić misję na szkolno-doradczą. Na jesieni powinny zapaść w tej sprawie ostateczne decyzje w Unii Europejskiej.
Jutro minister obrony wybiera się do polskich żołnierzy z misji UNDOF. Szef MON zobaczy też izraelską bazę samolotów F-16.

iar

Za: prawy.pl | http://www.prawy.pl/?dz=nowosci&id=44278&subdz=&where=rss

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content