Bogdan Klich: Polska jest odbierana przez Izrael jako ważny partner w Europie

Aktualizacja: 2009-06-1 3:17 pm
Polska i Izrael będą kontynuować dialog strategiczny po wycofaniu naszych żołnierzy ze Wzgórz Golan. Minister obrony Bogdan Klich, który przebywa z oficjalną wizytą w Izraelu powiedział, że rozmowy z ministrem obrony tego państwa – Ehudem Barakiem – były bardzo obiecujące. Szef MON podkreślił, że oba państwa chcą w przyszłości prowadzić szeroką współpracę w dziedzinie obronności i wymiany wojskowo-technicznej.
Minister Klich zaznaczył, że Polska jest odbierana przez Izrael jako ważny partner w Europie, a my uważamy Izrael za istotnego partnera na Bliskim Wschodzie. Szef MON poinformował, że obecnie współpraca przemysłu obronnego z Izraelem wygląda bardzo dobrze. Polska ma nadzieję, że nadal będą kontynuowane rozpoczęte już programy na dostawę nowoczesnego sprzętu. Chodzi przede wszystkim o produkcję w zakładach Mesko w Skarżysku Kamiennej przeciwpancernego pocisku kierowanego SPIKE.

Szef MON rozmawiał również z ministrem obrony Izraela o wycofaniu naszych żołnierzy z misji na Wzgórzach Golan. Na jesieni – zgodnie z decyzją rządu – polscy żołnierze opuszczą ten rejon. Minister Klich zaznaczył, że decyzja Polski spotkała się ze zrozumieniem Izraelczyków.

Przy okazji wizyty Bogdan Klich podtrzymał deklarację co do dalszej przyszłości misji w Bośni. Nasz rząd chce zamienić misję na szkolno-doradczą. Na jesieni powinny zapaść w tej sprawie ostateczne decyzje w Unii Europejskiej.
Jutro minister obrony wybiera się do polskich żołnierzy z misji UNDOF. Szef MON zobaczy też izraelską bazę samolotów F-16.

iar
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=9903 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]