Holandia: Figura Matki Bożej Fatimskiej w parlamencie holenderskim

Aktualizacja: 2017-12-28 9:44 am

Biskup pomocniczy Roermond, Everard de Jong, poświęcił przed świętami Bożego Narodzenia w parlamencie holenderskim kaplicę, w której parlamentarzyści i pracownicy parlamentu będa mogli się modlić, czytać Biblię lub medytować.

Holandia: Figura Matki Bożej Fatimskiej w parlamencie holenderskim

[Photo source:] PCh TV

Inicjatorem powstania kaplicy jest katolicki poseł partii chrześcijańsko-demokratycznej CDA, należącej do koalicji rządowej, Martijn van Helvert. Partia CDA udostępniła na kaplicę jedno z przynależnych jej pomieszczeń parlamentarnych. Van Helvert podkreśla, że wyrazili na to zgodę także parlamentarzyści tej partii wyznania protestanckiego oraz ci wyznający islam.

W kaplicy umieszczono figurę Matki Bożej Fatimskiej, pochodzącą ze zdesakralizowanego kościoła pod tym samym wezwaniem znajdującego się w limburskiej miejscowości Weert. Przeprowadziła ją do Hagi asysta czterech limburskich łuczników. W kaplicy znajduje się także Biblia, z której mogą korzystać chrześcijanie różnych wyznań, oraz dywanik modlitewny dla muzułmanów.

Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej w Weert został zbudowany po II wojnie światowej. Kilka lat temu z powodu braku wiernych został wycofany z kultu Bożego i przeznaczony na cele społeczno-kulturalne. Obecnie należy do prywatnego przedsiębiorcy Thijsa Hendrixa i to z nim van Helvert uzgodnił przeniesienie figury Matki Bożej Fatimskiej do parlamentu. Jest ona jednak oficjalnie wypożyczona, a nie sprzedana, ponieważ zarówno Hendrix, jak i van Helvert liczą na to, że Msze święte będą jeszcze kiedyś w przyszłosci w tej świątyni odprawiane.

Warto podkreślić, że kilka tygodni temu w sali obrad parlamentu holenderskiego pojawiła się flaga holenderska. Dotychczas wywieszona była tylko flaga Unii Europejskiej.

dom

Źródło: katholieknieuwsblad.nl, katholiek.nl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=98895 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]