Skandal w Berlinie. Porównali męczeństwo św. Maksymiliana Marii Kolbe ze śmiercią zamachowców

Aktualizacja: 2017-12-1 9:21 am

„Muzeum Męczenników” – pod taką nazwą w Berlinie została otwarta skandaliczna wystawa, na której twórcy jednym tchem opowiadają o śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbe, Martina Luthera Kinga i… zamachowców. Bohaterów ekspozycji ma łączyć to, że oddali życie w imię przekonań.

Autorami wystawy są skandynawscy artyści, którzy temat męczeństwa postanowili ująć w bardzo nietypowe ramy. Uznali bowiem, że można zrównać akt oddania własnego życia w celu ocalenia innego ludzkiego istnienia z działaniem terrorystów mających za cel niszczenie życia w samobójczych atakach.

Na ekspozycji obok św. Maksymiliana Marii Kolbego znalazł się też Martin Luther King oraz zamachowcy z Paryża, Nowego Jorku oraz Moskwy. Wszyscy, zdaniem twórców, oddali życie w imię swoich przekonań, a celem artystów było pokazanie, że męczeństwo ma różne oblicza, a jest „rozumiane jako poświęcenie własnego życia, by dać świadectwo swojej wierze”.

Twórcy zachęcają do porównania ostatnich chwil życia bohaterów instalacji. Tak opisują śmierć św. Maksymiliana Kolbe, zabitego przy użyciu zastrzyku z trucizną po głodówce w celi, ale też czeczeńskich zamachowców, atakujących w moskiewskim metrze i m.in. Mohammeda Atty, jednego z wykonawców ataku z 11 września 2001 roku na World Trade Center.

Wystawa w ubiegłym roku była pokazywana w Kopenhadze i wywołała liczne kontrowersje. Interweniował nawet duński Departament ds. Zwalczania Terroryzmu, który zarzucił autorom wystawy „Muzeum Męczenników” gloryfikację zamachowców-samobójców oraz brak szacunku dla ofiar.

Źródło: wprost.pl

MA

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=98438 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]