Nagradzany portugalski pisarz: Polacy to antysemici!

Portugalski pisarz, Joao Pinto Coelho zarzucił Polakom antysemityzm oraz zbrodnie na Żydach. Zdaniem twórcy, Polacy byli antysemitami nie tylko w czasie II wojny światowej, ale są nimi także dzisiaj.

Coelho obraził Polaków w swojej książce pt. „Os loucos da rua Mazur”, która została nagrodzona prestiżową nagrodą literacką w Portugalii. Pisarz, opowiadając o książce w wywiadzie, zaatakował polskich chrześcijan.

W poprzedniej książce o Sarze Gross źli byli Niemcy. W tym przypadku mówię o prześladowaniu Żydów przez ich sąsiadów chrześcijan w pewnym mieście, którego nazwy nigdy nie ujawniam, ale w którym zawiera się Jedwabne– wyjaśnił Pinto Coelho, opowiadając o swojej najnowszej książce.

Za retoryką pisarza podążył jeden z dziennikarzy portugalskiego magazynu „Visao”. Stwierdził on w tygodniku, iż przypadek Jedwabnego nie był odosobniony, a Polacy zabijali Żydów także w innych miastach. „Takie i inne epizody miały miejsce w ponad 20 polskich miastach w czasie, który stanowi kontekst historyczny dla tej powieści” – można przeczytać w lizbońskiej gazecie.

Rzecznik prasowy ambasady RP w Lizbonie Bogdan Jędrzejowski poinformował, że polska placówka dyplomatyczna podejmie interwencję w redakcji tygodnika „Visao”, który opublikował tekst o książce Pinto Coelho.

Szczegóły naszej reakcji podlegają konsultacjom z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w Warszawie– dodał Jędrzejowski.

Źródło: niezalezna.pl

ged

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-11-20) | http://www.pch24.pl/nagradzany-portugalski-pisarz--polacy-to-antysemici-,56264,i.html

Skip to content