Zakończył się „Rok Polski w Izraelu”. Poczty obu krajów wydały wspólny znaczek pocztowy

Koncertem w wykonaniu Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej i z udziałem Marii Kaczyńskiej, uroczyście zakończono 24 maja br. w Jerozolimie „Rok Polski w Izraelu”. Inicjatywa, będąca przedsięwzięciem polskiego Ministerstwa Kultury i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rozpoczęta została rok temu przez premiera Donalda Tuska, który na jej inaugarację przybył do Izraela.  Podczas 14 miesięcy „Roku Polskiego w Izraelu”, zaprezentowanych zostało widowni izraelskiej wiele wydarzeń artystycznych, wystaw, przedstawień i różnych projektów artystycznych

Celem upamiętnienia zakończenia tej rocznej inicjatywy, Poczta Polska i Poczta Izraelska, wydały wspólny okolicznościowy znaczek pocztowy przedstawiający żydowskiego uczestnika Insurekcji Kościuszkowskiej, oficera Legionów Polskich we Włoszech – Berka Joselewicza.

Na znaczku znajduje się portret Berka Joselewicza na koniu podczas bitwy pod Kockiem (gdzie zginął w 1809 roku). Autorem obrazu namalowanego w 1893 r. jest Juliusz Kossak.

Prezentacja znaczka odbyła się w Polsce 5 maja br. na Zamku Królewskim w Warszawie. Jest to już druga wspólna emisja poczt obu krajów. W 1993 r. został wydany znaczek dla upamiętnienia 50. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: EJPress | http://www.ejpress.org/article/36865 | Poczta Polska | http://www.poczta-polska.pl/znaczki/pl/index.php

Skip to content