Aktualizacja strony została wstrzymana

Ukraiński minister infrastruktury pochwalił się remontem „drogi do Bandery”

Kosztem około 7 mln hrywien zostanie wyremontowana szosa prowadząca do miejsca urodzenia Stepana Bandery.

Minister infrastruktury Ukrainy ogłosił w mediach społecznościowych rozpoczęcie kolejnego remontu drogowego. Tym razem jednak zaznaczył, że remont ten ma dla niego szczególne znaczenie. Chodzi bowiem o drogę prowadzącą do Starego Uhrynowa w obwodzie iwanofrankiwskim, miejsca urodzenia Stepana Bandery.

…dla mnie cały czas szczególnym była zawsze trasa na Stary Uhrynów. Droga do Bandery. Po raz pierwszy odwiedziłem miejsce, gdzie narodził się Prowidnyk dopiero w tym roku (…). Szalona energia, takie wrażenie, że ta wielka rodzina [Bandery – red.], która była bezlitośnie zniszczona, nadal tam mieszka, o, zaraz wyjdzie zza chaty, przyjmie, pobłogosławi. – napisał Omelan we wtorek na Facebooku dodając, że Ukraińcy powinni pamiętać i być ze swoimi bohaterami.

Według ukraińskiego ministra najpierw zostanie zrobiony kapitalny remont 4-kilometrowego odcinka. Jeśli wystarczy czasu, drogowcy odnowią całe 8 kilometrów trasy do Starego Uhrynowa.

Jak informował w lipcu br. portal Vikna, remont drogi, o której mówił Omelan, jest finansowany z dwóch źródeł – budżetu obwodu (odpowiednik polskiego województwa), a budżetu centralnego. Obwód iwanofrankiwski przeznaczył na ten cel 1 mln 400 tys. hrywien, z opcją dopłacenia dalszych 600 tys., a budżet państwa 5 mln hrywien. Remont „drogi do Bandery” będzie więc kosztował równowartość ok. 1 mln złotych.

Droga do rodzinnej miejscowości przywódcy OUN znajdowała się opłakanym stanie. Osoby chcące odwiedzić miejsce urodzenia Bandery musiały pokonać trasę usianą wielkimi dziurami. Władze obwodu uznały remont tej szosy za „sprawę honoru”. Jak wynika z wpisu Omelana, początkowo planowano oddanie drogi na 14. października (rocznica powstania UPA i święto wojska ukraińskiego), lecz „ukraińskie koleje zawaliły z wagonami”.

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, której przywódcą był Bandera, jest odpowiedzialna, wraz z UPA, za ludobójstwo polskiej ludności kresowej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. W Starym Uhrynowie znajduje się pomnik i muzeum Stepana Bandery.

Kresy.pl / Vikna

Za: Kresy.pl ()

 


 

„Gdyby de Gaulle miał taką armię, Francja pokonałaby Niemcy”. Kolegium w Buczaczu uczciło UPA

75. rocznica powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii stała się okazją do szerzenia mitów i krzewienia kultu UPA wśród Ukraińców.

W buczackim kolegium im. św. Jozafata 17. października br. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej 75. rocznicy powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii. – poinformowała strona internetowa buczackiej eparchii (diecezji) Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Ojciec Irynej Humen, dyrektor kolegium, które jest szkołą prowadzoną przez Kościół, poświęcił tablicę i wygłosił okolicznościowe przemówienie. Duchowny podkreślał, że Kościół Grekokatolicki nauczył Ukraińców kochać Boga i ojczyznę a ci świadomi Ukraińcy stworzyli UPA, która broniła „ukraińskiej tradycji i religii”. Po o. Iryneju głos zabrał nauczyciel historii B. I. Suszyryba, który przybliżył zebranym historię utworzenia i działalność Ukraińskiej Powstańczej Armii. Jak podaje strona eparchii, na słuchaczach największe wrażenie zrobiła ta część jego przemowy, w której wspominał rzekome słowa przywódcy Francji Charlesa de Gaulle’a: „Gdybym miał takie wojsko jak UPA, żaden niemiecki żołnierz nie deptałby francuskiej ziemi”.

Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem hymnu Ukrainy.

Ukraińska Powstańcza Armia jest współodpowiedzialna, wraz z OUN, za ludobójstwo polskiej ludności kresowej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. W okolicach Buczacza dokonała szeregu masowych mordów, z których największe to rzezie Barysza, Korościatyna, Puźnik i Uścia Zielonego. Informacje o rzekomym wychwalaniu UPA przez Gaulle’a pojawiają się w ukraińskich publikacjach i prasie od początku lat 90. O tym, że brak jest jakichkolwiek dowodów, iż przywódca Francji wyraził taką opinię, pisze nawet portal „Ukrainśka Druha Switowa 1939-1945” powstały pod egidą Ukraińskiego IPN kierowanego przez Wołodymyra Wjatrowycza.

Przypomnijmy, że latem tego roku były pomajdanowy szef SB Ukrainy Wałentyn Naływajczenko twierdził, że z metod UPA w trakcie szkolenia swych ludzi korzystał… Che Guevara. Według ukraińskiego IPN jest to także mit.

Kresy.pl / buchacheparchy.org.ua

Za: Kresy.pl ()

 


 

Cerkiew greckokatolicka nadal czci ludobójczą UPA

Najbardziej szokująca w tym wszystkim jest nie głupota banderowskich propagandzistów, ale postawa Cerkwi greckokatolickiej, która święci tablice i pomniki ku czci UPA odpowiedzialnej za ludobójstwo tylu niewinnych chrześcijan. Czy biskupi greckokatoliccy, wchodzący w skład Episkopatu Polski, są w stanie wytłumaczyć to swoim braciom i siostrom z tego samego Kościoła katolickiego? Czy zabiorą w tej sprawie głos? Bo jeżeli będą milczeć, to znaczy, że popierają te gloryfikację.

Czytaj więcej [tekst powyżej: „„Gdyby de Gaulle miał taką armię, Francja pokonałaby Niemcy”. Kolegium w Buczaczu uczciło UPA”]

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Za: Rozmyślania w blogu – isakowicz.pl (2017-10-27)

 


 

Skip to content