Tylko u nas: UMK i cyfrowa prenumerata „Gazety Wyborczej”. Znamy koszty umowy

Aktualizacja: 2017-10-26 10:29 am

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zawarł z Agorą umowę na mocy której cała społeczność akademicka otrzyma m.in. dostęp do cyfrowej prenumeraty „Pakietu Wyborcza Premium”. W mediach zagrzmiało. My wiemy ile umowa kosztuje.

Gazeta Wyborcza i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu wspólnie wkraczają w świat informacji cyfrowej” – tak na łamach toruńskiego wydania „GW” chwaliła się umową zawartą z UMK w Toruniu. We opublikowanym wspólnym oświadczeniu prof. dr hab. Wojciech Wysota, prorektor UMK ds. Współpracy z Zagranicą i Otoczeniem Gospodarczym oraz Sławomir Łopatyński, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej Toruń” opisali jak mniej więcej wyglądać będzie realizacja tej umowy.

W mediach zawrzało, a wśród komentarzy nie zabrakło głosów oburzenia, że oto państwowa uczelnia za państwowe środki obdarowała 25 tys. społeczność akademicką prenumeratą ideologicznie jasno zdeklarowanego medium.

Portal PCh24.pl postanowił sprawdzić te informacje. Co się okazało?

Otóż – według informacji przekazanych nam przez UMK – umowa ze spółką Agora dotyczy: publikacji artykułów dotyczących badań naukowych i osiągnięć pracowników UMK w specjalnym module dla studentów UMK, publikacji e-booka z najciekawszymi artykułami, bezpłatnego dla  użytkowników, publikacji artykułów dotyczących badań naukowych i osiągnięć pracowników UMK, a także ważnych wydarzeń z życia uczelni na łamach serwisów Grupa Wyborcza.pl, współpracy dziennikarskiej przy opracowaniu tych artykułów, zapewnienia prenumeraty cyfrowej (dostęp do Pakietu Wyborcza Premium) dla ponad 29 tys. użytkowników.

Dostęp – jak podkreślił UMK – jest „całkowicie dobrowolny”. By skorzystać z prenumeraty wystarczy zalogować się na portalu „Wyborczej” z użyciem uczelnianego adresu e-mail.

Znamy też koszty współpracy pomiędzy Agorą i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, jakie ponosi z tego tytułu uczelnia. Wynoszą one 35 tys. zł netto rocznie!

MA

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2017-10-26)

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Co wy się tej gazety tak boicie,jeżeli nawet nie wierzycie w to co piszą to warto poznać poglądy przeciwnika.Jeżeli piszą kłamstwa to do sądu i kara oraz sprostowanie, to jest metoda na tych co oszukują społeczeństwo kim by nie był.
XYZ

Czy mieli jakąkolwiek alternatywę takiego serwisu w innych wydawnictwach?
Stormer

tak samo pzu finansuje doatki do gazety polskiej czy innego po pisowskiego chlamu
pzu

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Nie za bardzo rozumiemy to zgorszenie, wszak biblioteki uczelni wyższych powinny opłacać i udostępniać studentom/pracownikom prenumeraty różnych gazet, z różnych opcji – wszak na tym ma polegać wolność w dostępie do informacji akademickiej. Jeśli – jeśli! – ten sam uniwersytet zawarł również umowy z innymi czasopismami, to kolejna umowa z Wyborczą jest po prostu godna pochwały, zaś szafowanie argumentami ekonomicznymi jest niepoważne, bowiem w tym konkretnym przypadku umowa ekonomicznie jest w pełni zasadna: wydana kwota to zaledwie 10 groszy/miesiąc za każdego czytelnika, czyli jakieś 2 grosze za codzienne wydanie.

 


 

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=97885 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]