Ukraińscy historycy: Amerykanie w Wietnamie i afgańscy mudżahedini uczyli się walki od UPA

Ukraińscy historycy biorący udział w konferencji „UPA a wojna z Rosją: doświadczenie aktualne przez 75 lat” twierdzili, że Amerykanie wykorzystywali w Wietnamie manewry taktyczne opracowane przez UPA. Jeden z nich mówił nawet, że taktykę UPA wpisali do swoich podręczników afgańscy mudżahedini.

Konferencja „UPA a wojna z Rosją: doświadczenie aktualne przez 75 lat” odbyła się we Lwowie 12. października br. w ramach projektu „Historyczne dialogi” z okazji 75. rocznicy powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii. Wzięli w niej udział Jarosław Swatko, w latach 1992-1996 redaktor naczelny organu OUN „Szlach peremohy”, Mykoła Posiwnycz, prezes fundacji „Litopys UPA” oraz Rusłan Zabiłyj, dyrektor muzeum „Więzienie na Łąckiego” oraz dyrektor Centrum Badań nad Ruchem Wyzwoleńczym.

Podczas dyskusji historycy próbowali doszukiwać się wpływu doświadczeń UPA na przebieg różnych konfliktów podczas „zimnej wojny” oraz na obecny konflikt na wschodzie Ukrainy. Jarosław Swatko powiedział, że doświadczeń UPA uczyli się w Wietnamie amerykańscy żołnierze:

Przez dłuższy czas korespondowałem z Myrosławem Kalbą [weteranem „Nachtigall” – red.], z którym pisaliśmy książkę o „Nachtigallu”. Pewnego razu on do mnie napisał: „Teraz widziałem w CNN, jak Amerykanie walczyli w Afganistanie i przypomniało mi się, jak Szuchewycz mówił nam na Białorusi, jak będzie wyglądać nasza walka”. Dlatego kiedy mówią, że Amerykanie w Wietnamie uczyli swoje oddziały walczyć tak, jak walczyła UPA – nie dziwię się. Naszej UPA dorównywała polska Armia Krajowa, ale oni chyba [nie] walczyli tak długo. Oddziały NKWD szybko się z nimi rozprawiły. – cytuje słowa Swatki portal Vholos.

Podobnego zdania był Rusłan Zabiły:

Powstańcza taktyka była elastyczna i nigdy nie była szablonowa. UPA dawała swobodę działania dowódcom, którzy wymyślili wiele manewrów taktycznych, których uczyli się Amerykanie w Wietnamie. Ponadto KGB w Afganistanie podziwiała podręczniki mudżahedinów, które były opracowane na podstawie taktyki UPA. – mówił Zabiły.

Zdaniem Zabiłego upowcy zwyciężyli, ponieważ pałeczkę po nich przejęły następne pokolenia i obecnie Ukraińcy mają swoje państwo. Według niego w czerwcu 2014 roku ukraińscy żołnierze ze specnazu prosili go o wskazówki, jak walczyli bojownicy UPA. Zabiły uważa, że współczesna armia ukraińska potrzebuje także „wysokiego stopnia motywacji”, jaki mieli bojownicy UPA.

Przypomnijmy, że latem tego roku były pomajdanowy szef SB Ukrainy Wałentyn Naływajczenko twierdził, że UPA jest inspiracją dla ukraińskich żołnierzy, a z jej metod w trakcie szkolenia swych ludzi korzystał… Che Guevara.

Kresy.pl / Vholos / CDVR

Za: Kresy.pl (25 października 2017)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Ukraińscy potomkowie ludobójców z UPA na wiele sposobów, w tym groteskowych, próbują przypisywać swojemu nurtowi politycznemu jakieś zasługi, w tym wyimaginowane wojskowe koncepcje upowskich barbarzyńców. A tak naprawdę to jedyne czym mogą się poszczycić to szatańska inwencja w wymyślaniu tortur i sposobów mordowania swoich wrogów. Czy Amerykanie albo mudżahedini przejęli część z tych wynalazków stworzonych przez ukraińskich potworów, to sprawa do dyskusji i być może zastosowano jednostkowo takie zdarzenia, ale skala okrucieństwa stosowana przez UPA była masowa, jednolita i pozbawiona jakichkolwiek granic.

 


 

Skip to content