Polskie MSZ wydało 176 mln zł na wsparcie gospodarek m. in. Ukrainy i Białorusi

Aktualizacja: 2017-10-22 9:05 am

O kwotach przeznaczonych na wsparcie gospodarek Ukrainy i Białorusi mówił wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Bartosz Cichocki.

Bartosz Cichocki wziął udział w rozpoczętej w czwartek konferencji pt. „Polska Polityka Wschodnia 2017”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Wojnowicach w województwie dolnośląskim. 

Wiceszef resortu zaznaczył, że dla resortu ważne jest wspieranie Polaków, mieszkających poza granicami Polski na Wschodzie. Jednak na równi stoi także pomaganie m. in. Ukrainy. Równie istotne jest wspieranie rozwoju państw i gospodarek naszych wschodnich sąsiadów. W sumie na te cele wydaliśmy 176 mln zł, które trafiły na Ukrainę, do Białorusi, Mołdawii i Gruzji – przekazał Cichocki.

Według wiceministra, pierwszy raz w historii prowadzona przez Polskę polityka Partnerstwa Wschodniego przyniosła wymierne efekty. Jak przykład wskazał jednak nie korzyści naszego kraju, a państw regionu: widać, ze Partnerstwo Wschodnie naprawdę żyje, skoro te państwa, a głównie Gruzja, Ukraina i Mołdawia potrafiły pomiędzy sobą uzgodnić wiele kwestii.

Cichocki dodał, że Polska pozostaje realnym partnerem i sojusznikiem Ukrainy w koniecznych reformach oraz na drodze do integracji tego kraju z Unią Europejską. Zaznaczył również, że prowadzone są ocenie rozmowy na tematy związane z historią. W niedzielę i poniedziałek w Kijowie wicepremier Piotr Gliński będzie prowadził z Ukraińcami dialog na tematy historyczne – zapowiedział wiceminister.

Wiceszef polskiej dyplomacji dodał, że nasz Kraj będzie chciał rozmieszczenie misji ONZ na Ukrainie, która jego zdaniem jest kluczowa dla bezpieczeństwa w regionie. Jesteśmy tym państwem NATO, które rozumie, że rozmieszczenie i kształt misji jest kwestią bezpieczeństwa a nie dyplomacji – oświadczył Bartosz Cichocki.

Kresy.pl / radiomaryja.pl

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=97815 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]