Polskie MSZ wydało 176 mln zł na wsparcie gospodarek m. in. Ukrainy i Białorusi

O kwotach przeznaczonych na wsparcie gospodarek Ukrainy i Białorusi mówił wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Bartosz Cichocki.

Bartosz Cichocki wziął udział w rozpoczętej w czwartek konferencji pt. „Polska Polityka Wschodnia 2017”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Wojnowicach w województwie dolnośląskim. 

Wiceszef resortu zaznaczył, że dla resortu ważne jest wspieranie Polaków, mieszkających poza granicami Polski na Wschodzie. Jednak na równi stoi także pomaganie m. in. Ukrainy. Równie istotne jest wspieranie rozwoju państw i gospodarek naszych wschodnich sąsiadów. W sumie na te cele wydaliśmy 176 mln zł, które trafiły na Ukrainę, do Białorusi, Mołdawii i Gruzji – przekazał Cichocki.

Według wiceministra, pierwszy raz w historii prowadzona przez Polskę polityka Partnerstwa Wschodniego przyniosła wymierne efekty. Jak przykład wskazał jednak nie korzyści naszego kraju, a państw regionu: widać, ze Partnerstwo Wschodnie naprawdę żyje, skoro te państwa, a głównie Gruzja, Ukraina i Mołdawia potrafiły pomiędzy sobą uzgodnić wiele kwestii.

Cichocki dodał, że Polska pozostaje realnym partnerem i sojusznikiem Ukrainy w koniecznych reformach oraz na drodze do integracji tego kraju z Unią Europejską. Zaznaczył również, że prowadzone są ocenie rozmowy na tematy związane z historią. W niedzielę i poniedziałek w Kijowie wicepremier Piotr Gliński będzie prowadził z Ukraińcami dialog na tematy historyczne – zapowiedział wiceminister.

Wiceszef polskiej dyplomacji dodał, że nasz Kraj będzie chciał rozmieszczenie misji ONZ na Ukrainie, która jego zdaniem jest kluczowa dla bezpieczeństwa w regionie. Jesteśmy tym państwem NATO, które rozumie, że rozmieszczenie i kształt misji jest kwestią bezpieczeństwa a nie dyplomacji – oświadczył Bartosz Cichocki.

Kresy.pl / radiomaryja.pl

Za: Kresy.pl (22 października 2017) | https://kresy.pl/wydarzenia/polskie-msz-wydalo-176-mln-zl-wsparcie-gospodarek-m-in-ukrainy-bialorusi/

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content