Sąd czeski przekazuje katedrę praską w ręce administracji miejskiej

Aktualizacja: 2007-04-17 12:00 am

Po 14 latach batalii sądowej, Kościół katolicki w Czechach zmuszony został do przekazania w ręce miejskie katedry św. Wita (Katedrála svatého Víta). Ten jeden z najpiękniejszych i najstarszych obiektów zabytkowych Pragi, decyzją czeskiego Sądu Najwyższego unieważniającego poprzedni wyrok sądu miejskiego oddający katedrę Kościołowi, ma być zarządzany przez władze administracyjne Pragi.

Jako, że wyrok nie jest prawomocny i Kościół katolicki nie zgadza się z tą decyzją, kolejna rozprawa ma odbyć przed sądem miejskim 3 maja br.

Decyzja sądu czeskiego wpisuje się w antykościelny klimat władz czeskich, które nie uporządkowały do tej pory praw własnościowych Kościoła. Władze nie zajmowały się tym tematem z uwagi na panujące w społeczeństwie nastawienie przeciwko instytucjom religijnym.

 

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=978 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]