Aktualizacja strony została wstrzymana

Stocznia Gdynia SA formalnie przestaje produkować statki

W piątek Stocznia Gdynia SA formalnie przestaje produkować statki. Wypowiedzenia z pracy otrzyma także około 3350 zatrudnionych. 99% majątku stoczni zostało już sprzedane.


Do tej pory zwolnionych zostało 1850 osób. W piątek niemieckiemu armatorowi zostanie przekazany również kontenerowiec, przedostatni zbudowany w stoczni w Gdyni statek. Do zakończenia budowy ostatniego statku, ro- ro samochodowca, należałoby zatrudnić na czas określony około tysiąca osób. Budowa jednostki powinna zakończyć się do końca czerwca. Potrzeba także około 250-400 osób do „utrzymania stoczni w ruchu”, tzn. zabezpieczenia wszelkich instalacji, mediów, ochrony majątku i przeciwpożarowej.


Zwolnieni pracownicy (łącznie 5,2 tys. osób) otrzymują odszkodowania (od 20 do 60 tys. zł), ofertę szkoleń zawodowych oraz zasiłek na czas przekwalifikowania się i poszukiwania zatrudnienia.


Agencja Rozwoju Przemysłu poinformowała, że majątek stoczni Gdynia sprzedano za 305 mln zł (cena pierwotna wyniosła 276 mln zł). „Nabywców nie znaleziono jedynie na prawa autorskie do projektów statków, wycenionych na około 31 mln zł, jak również na 2 obszary obejmujące majątek trwały (ośrodek wypoczynkowy oraz fragment drogi publicznej)”.

Źródło: gospodarka.gazeta.pl

Opracowała: MS


Za: Korwin-Mikke.pl | http://korwin-mikke.pl/polska/zobacz/koniec_z_problemem_stoczni_w_gdyni/8909 | Koniec z problemem stoczni w Gdyni?