Bp Dec modlił się o przetrwanie cywilizacji łacińskiej. „Islam nie do pogodzenia z chrześcijaństwem”

Aktualizacja: 2017-09-28 12:08 pm

Podczas pielgrzymki do Wiednia związanej z 334. rocznicą odsieczy wiedeńskiej, bp Ignacy Dec z Diecezji Świdnickiej modlił się o przetrwanie chrześcijańskiej Europy. Hierarcha podkreślił rolę polskich oddziałów, które zatrzymały inwazję muzułmanów w XVII wieku. Zwrócił uwagę, że to sam król Jan III Sobiecki zwycięstwo chrześcijańskiej armii przypisał Bogu, parafrazując znane zawołanie: „Przyszedłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył”.

Jednym z najważniejszych punktów pielgrzymki była wizyta na wzgórzu Kahlenberg, gdzie biskup świdnicki odprawił Mszę Świętą. Jest to ważne miejsce dla historii Europy, którego znaczenie jest niedoceniane w Polsce. W homilii hierarcha podkreślił, że to sam król zwycięstwo chrześcijańskiej armii przypisał Bogu, parafrazując znane zawołanie” „Przyszedłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył”.

Biskup zauważył, że już w XVII wieku były plany przekształcenia Europy w kalifat. Z Wiednia wojska muzułmańskie miały skierować się na Rzym, w którym bazylika św. Piotra miała zostać przekształcona w meczet. Wówczas na przeszkodzie stanęło polskie wojsko. – Obecnie również mamy ważny i niebezpieczny czas. Znów widzimy zagrożenie cywilizacji chrześcijańskiej w Europie – mówił bp Ignacy Dec. – Chrześcijaństwo i Islam, dwie kultury i dwie religie absolutnie nie są do pogodzenia bo opierają się na odmiennych zasadach – dodał.

Hierarcha nawiązując do zwycięstwa polskiego króla zaznaczył, że obecnie również możemy wiele zrobić. – Nie jesteśmy potęgą militarną ani ekonomiczną w Europie, ale możemy być potęgą duchową i potęgą zasad – mówił. – Modlimy się tu aby nasza cywilizacja przetrwała – tłumaczył.

W pielgrzymce udział brało ponad 40 samorządowców z diecezji świdnickiej, wójtów, burmistrzów, radnych i pracowników jednostek samorządowych, którzy po raz drugi wspólnie ze swymi kapłanami uczestniczyli w tego rodzaju wydarzeniu.

Źródło: KAI, PCh24.pl

WMa

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=97631 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]