Krytyka Izraela to antysemityzm? Niemcy ograniczają swobodę wypowiedzi

Aktualizacja: 2017-09-22 9:42 am

Berlin chce zaostrzyć walkę z antysemityzmem. Podstawą stanie się nowa definicja tego zjawiska. Odtąd każdy, kto narazi się Żydom ostrą krytyką Izraela, będzie mógł być ścigany przez niemieckie państwo.

Rząd Angeli Merkel zgodził się na posiedzeniu, które odbyło się w środę w Berlinie, na zaostrzenie walki z antysemityzmem. Podstawą ma stać się przedefiniowane pojęcie, teraz oprócz oczywistych zachowań i wypowiedzi antyżydowskich obejmujące także… krytykę państwa izraelskiego. Niemieckie władze przyjęły mianowicie definicję antysemityzmu wypracowaną przez organizację IHRA (ang. International Holocaust Remembrance Alliance; pol. Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście).

 „Celem [antysemickich – red.] ataków może być także państwo Izrael, rozumiane jako żydowski kolektyw” – głosi dosłownie definicja uchwalona w ubiegłym roku przez IHRA.

My, Niemcy, jesteśmy szczególnie wrażliwi na eskalację postaw antysemickich w naszym kraju – tłumaczył decyzję rządu Thomas de Maizière, minister spraw wewnętrznych. Jak dodał, walka „z nienawiścią do Żydów” należy do niemieckiej racji stanu, bo historia tego kraju pokazała „do jakich okrucieństw może prowadzić antysemityzm”.

Nowa definicja nie ma mocy prawnej, ale będzie w przyszłości ramą dla pracy Niemców w organizacjach międzynarodowych i znajdzie swoje zastosowanie w krajowym szkolnictwie a także kampaniach informacyjnych urzędów państwowych. Co najważniejsze, do nowych wytycznych stosować ma się także wymiar sprawiedliwości i policja, dzięki czemu niektóre czyny czy wypowiedzi łatwiej będzie organom ścigania uznać za przestępcze.

Niemiecka prasa, zwłaszcza lewicowa, podchodzi do rządowej decyzji dość chłodno, wskazując, że zachodzi ryzyko „mylenia” krytyki polityki Izraela z rzeczywistym antysemityzmem. Odwrotnie Centralna Rada Żydów w Niemczech. Ta uznała, że Berlin wykonał ważny krok w walce z antysemityzmem. Jak podkreślił przewodniczący Rady Josef Schuster, teraz nową definicję powinien jeszcze za własną uznać Bundestag.

Źródła: sueddeutsche. de, pch24.pl

Pach

Tags: , , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=97536 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]