Aktualizacja strony została wstrzymana

Kobiety, które szczepią się regularnie przeciw grypie, są narażone na poronienia

Amerykańscy uczeni sugerują, że szczepionki przeciw grypie powodują poronienia. Badanie przeprowadzone na ciężarnych, które co roku szczepiły się przeciw grypie w okresie od 2010 do 2012 r., pokazują, że bardzo często traciły dzieci. 

Urzędnicy z Centrum Zapobiegnia Chorobom (CDC)  – mimo istnienia wyraźnego związku między szczepieniami przeciw grypie a poronieniami – uważają, że nie ma powodu, aby zmienić rządowe zalecenie, by wszystkie kobiety ciężarne szczepiły się przeciwko wirusowi grypy. Przekonują, że sama grypa jest znacznie większym zagrożeniem dla kobiet i ich płodów.

Badania, które nie zostały jeszcze upublicznione, a z którymi zapoznali się już federalni urzędnicy ds. zdrowia, wzbudziły sporo zamieszania. CDC już poinformowała Amerykański Kongres Położników i Ginekologów (American Congress of Obstetricians and Gynecologists), żeby przygotowali się na „potencjalną falę krytyki i obaw przyszłych mam” w związku z opublikowaniem niebawem wyników badań.

– Chcę, aby CDC i naukowcy nadal to sprawdzali – mówiła dr Laura Riley, położna z Bostonu, która prowadzi szeroką akcję propagandową na rzecz szczepienia przyszłych matek. Kobieta wyraziła nadzieję, że „tak się nie zdarzy, iż ludzie spanikują i przestaną się szczepić” – donosi portal Voice of America.

Do tej pory zapewniano, że szczepionki przeciw grypie są bezpieczne dla kobiet w ciąży, chociaż niewiele jest badań dot. wpływu szczepionki podawanej w pierwszym trymestrze ciąży.

Grypa i jej powikłania zabijają co roku tysiące Amerykanów. Szczególnie zagrożone są osoby starsze, małe dzieci i kobiety w ciąży. Według raportu CDC, gdy w 2009 r. pojawił się nowy szczep „świńskiej grypy”, w całym kraju zmarło 56 kobiet w ciąży.

Autorzy badania, z których dwóch to naukowcy związani z CDC, zauważyli „dużą różnicę” w przypadku kobiet, które poroniły w ciągu 28 dni od otrzymania szczepionki przeciw świńskiej grypie w porównaniu z tymi, które jej nie otrzymały.

Okazało się, że 17 z 485 poronień, które analizowano, dotyczyło kobiet, które poddawały się regularnym szczepieniom zgodne z zaleceniami federalnej agencji. Tylko cztery kobiety z porównywanych 485 zdrowych ciąż obejmowały kobiety, które zostały zaszczepione w ten sposób.

W pierwszej grupie znacznie więcej kobiet było zagrożonych poronieniem w porównaniu z kobietami, nawet palącymi i w starszym wieku, czy chorych na cukrzycę.

Niektórzy „eksperci” bagatelizują te doniesienia i ostentacyjnie stwierdzają, że „nie wierzą”, by szczepienia  wywoływały tak dużą reakcję systemu immunologicznego, doprowadzając do poronienia.

Dwa fachowe pisma medyczne nie zgodziły się opublikować wyników badań. Ostatecznie artykuł na ten temat ma się ukazać w „Vaccine”. Dr Gregory Poland, redaktor naczelny pisma powiedział, że „to dobrze zaprojektowane badania, które zadają pytanie, którego nie wolno zignorować”.  Dodał jednak, że sam nie wierzy w to, by szczepienia powodowały poronienia.

– Chociaż badanie może powodować niepokój i zamieszanie, jest dowodem na to, jak bardzo rygorystyczny i zasadniczy jest nasz system monitorowania bezpieczeństwa szczepionek – zapewnił Jason Schwartz, ekspert w dziedzinie polityki szczepień na uniwersytecie w Yale.

– Niektórzy z tych samych badaczy pracują nad innym większym projektem, sprawdzając najnowsze dane pod kątem tego, czy istnieje związek pomiędzy szczepionką przeciwko świńskiej grypie a poronieniem – poinformował James Donahue, autor badania z Marshfield Clinic Research Institute w stanie Wisconsin. Wyniki tych badań najwcześniej mogą pojawić się w przyszłym roku.

Źródło: voanews.com, abcnews.go.com

AS

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-09-16) | http://www.pch24.pl/kobiety--ktore-szczepia-sie-regularnie-przeciw-grypie--sa-narazone-na-poronienia,54649,i.html

Skip to content