Abp Hoser: zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej ocaliło naród i Europę przed rewolucją bolszewicką

Aktualizacja: 2017-08-14 3:48 pm

Centralne uroczystości 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 odbędą się 15 sierpnia w Ossowie i na Cmentarzu Poległych 1920 roku w Radzyminie. – Stając wspólnie na modlitwie, będziemy chcieli dziękować Bożej Opatrzności za zwycięstwo polskiego oręża, które ocaliło nie tylko stolicę i cały naród przed rewolucją bolszewicką, ale również Europę polecając jednocześnie Panu tych wszystkich którzy polegli w obronie Ojczyzny – powiedział w rozmowie z KAI abp Henryk Hoser.

Uroczystości w Ossowie rozpoczną się o godzinie 10.00 modlitwą przy Krzyżu Pamięci księdza Ignacego Skorupki. Stamtąd przejdzie procesja do pomnika Katyńskiego. Abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej powiedział, że zwycięstwo polskiej armii pozwoliło na ocalenie narodu, Warszawy oraz całej Europy przed rewolucją bolszewicką.

– Stając wspólnie na modlitwie, będziemy chcieli dziękować Bożej Opatrzności za zwycięstwo polskiego oręża, które ocaliło nie tylko stolicę i cały naród przed rewolucją bolszewicką, ale również Europę polecając jednocześnie Panu tych wszystkich którzy polegli w obronie Ojczyzny. Będziemy również oddawać Bogu przyszłość Polskiego narodu za przyczyną Matki Bożej Zwycięskiej, która jest patronką diecezji warszawsko-praskiej, a który to tytuł bierze swój początek właśnie z wydarzeń roku 1920, nazywanych również „Cudem nad Wisłą”- powiedział w rozmowie z KAI abp Henryk Hoser.

Uroczystej Mszy Świętej polowej w kaplicy na Cmentarzu Poległych o godz. 11.15 będzie przewodniczył abp Henryk Hoser. Po liturgii odbędzie się Apel Poległych i złożenie wieńców na Cmentarzu Bohaterów 1920. Liturgię uświetni Reprezentacyjny Zespól Artystyczny Wojska Polskiego. Następnie o godz. 14.00 na polach Ossowa odbędzie się widowisko plenerowe – Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku, w którym weźmie udział kilkuset aktorów i statystów. Tego dnia będzie można również zobaczyć militaria z okresu międzywojennego oraz wziąć udział w rodzinnej grze edukacyjnej.

Po południu 15 sierpnia centralne uroczystości rocznicowe Bitwy Warszawskiej odbędą się na Cmentarzu Źołnierzy Polskich Poległych w 1920 roku w Radzyminie. Liturgii o godzinie 17.00 będzie tam przewodniczył Bp Marek Solarczyk.

W wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 14 sierpnia obchody 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej odbędą się w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku, świątyni będącej pomnikiem za „Cud nad Wisłą”. Natomiast w Ossowie zaplanowano Apel Poległych przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki.

Źródło: KAI

WMa

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=97283 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]