Aktualizacja strony została wstrzymana

Renomowany Yale University zatrudnił (nominalną) katoliczkę jako głównego kapelana uczelni

Renomowana uczelnia Yale University oznajmiła o zmianie głównego kapelana uniwersyteckiego. Po raz pierwszy w historii funkcję kapelana będzie zajmowała osoba nie będąca pastorem protestanckim.

Pastora Fredericka Streets, dotychczas sprawującego tę funkcję, zastąpi nie tylko osoba świecka, ale i (nominalna) katoliczka – Sharon Kugler. Pani Kugler, posiadająca dyplom religioznawstwa Georgetown
University
, przez 14 lat sprawowała funkcję kapelana innej znanej uczelni – Johns Hopkins University w Baltimore, gdzie dała się poznać jako osoba „która stworzyła wielo-religijną posługę kapelana na uniwersytecie” i gdzie „zbudowała program i wieloreligijne centrum właściwie od podstaw”. Wraz z zatrudnieniem nowej kapelanki, uniwersytet dokonuje reorganizacji przypisując dotychczasowemu
głównemu kapelanowi funkcję bardziej administracyjną. Pani Kugler będzie zatem koordynowała prace innych religijnych działów – muzułmańskiego, żydowskiego, protestanckiego i katolickiego. Widzi w tym znaczące plusy: „Jako osoba świecka będę kapelanką wszystkich lecz zarazem nie będę dla nikogo osobą duchowną.”

KOMENTARZ BIBUŁY: Uniwersytet Yale szczący się swoją protestancką, a szczególnie purytańską tradycją, wprowadza tę  kosmetyczną zmianę tylko dlatego, iż zdaje sobie doskonale sprawę, iż dotychczasowy wróg Purytanów, czyli Kościół Katolicki, w rezultacie utracił swoje ostrze walki o Wiarę. Współczesny Kościół, stając się potulną, nieszkodliwą strukturą sprzyjającą wizjom protestanckim i propagującą mrzonki o jakiejś „jedności różnych religii”, wydaje owoce w postaci elit, którym obce jest nieśmiertelne i niezmienne nauczanie Kościoła.

Nie, to nie Yale zmienił się i dojrzał do wprowadzenia katolickiej Nauki do swojej uczelni, lecz Kościół zmienił się na tyle, że antykatolickie protestanckie ideologie stały się nierozróżnialne ze współczesnym posoborowym „braterstwem”.

 


 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 


.