Cześć i chwała bohaterom! 73 rocznica zamordowania generała Stefana Roweckiego

Aktualizacja: 2017-08-2 9:50 am

73 lata temu, pomiędzy 2 a 7 sierpnia roku 1944, bezpośrednio po wybuchu Powstania Warszawskiego, na rozkaz szefa SS Heinricha Himmlera zamordowany został legendarny dowódca Armii Krajowej, gen. Stefan Rowecki „Grot”.

Cześć i chwała bohaterom! 73 rocznica zamordowania generała Stefana Roweckiego

Dowódca Armii Krajowej gen. Stefan Rowecki “Grot”. Źródło: IPN

Generał został schwytany przez Gestapo w Warszawie w czerwcu 1943 roku w wyniku zdrady. To ustalenia umorzonego w 2007 roku śledztwa, które przez ponad trzy lata prowadził szczeciński oddział IPN.

Materiały zgromadzone przez Istytut Pamięci Narodowej materiały wskazują, że to Himmler polecił komendantowi obozu w Sachsenhausen Antonowi Kaindlowi oraz komendantowi podobozu Zellenbau Kurtowi Eckariusowi natychmiastowe wykonanie egzekucji. Nie ma jednak na to bezpośredniego dowodu np. w postaci dokumentu zawierającego treść rozkazu.

Mord na generale został uznany za zbrodnię przeciwko ludzkości. Był to akt prześladowania z uwagi na jego przynależność do określonej grupy narodowościowej i politycznej. Biorący udział w zabójstwie niemieccy zbrodniarze uniknęli sprawiedliwości. Z powodu śmierci Himmlera, Kaindla i Eckariusa śledztwo częściowo umorzono.

Postępowanie w sprawie bezpośredniego sprawcy lub sprawców zabójstwa umorzono wobec ich nieustalenia.

Ostatnio pojawiła się szansa na ustalenie miejsca pochówku generała Roweckiego. Mówił o tym prof. Krzysztof Szwagrzyk. IPN rozpoczyna bowiem w Berlinie i okolicach prace, których celem jest odnalezienie i upamiętnienie szczątków pomordowanych Polaków, w tym bohaterskiego „Grota”.

Zdaniem historyka „trzeba mieć nadzieję, nawet gdyby kiedyś się okazało, że prochy zostały pogrzebane w miejscach, gdzie są prochy tysięcy innych ludzi, to będziemy mogli powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko, żeby doprowadzić do sytuacji, w której szczątki pojedynczego człowieka, pana generała, zostały udokumentowane. Nawet jeżeli to będzie mogiła zbiorowa i będziemy mogli określić jej wielkość, to jest to już bardzo ważny dowód na to, że państwo polskie upomina się o swoich bohaterów”.

Źródło: rmf24.pl

luk

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=97099 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]