Matki coraz częściej podejmują aktywność zawodową. Mit 500+ upada

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ciągu trzech pierwszych miesięcy bieżącego roku spadła liczba matek, które postanowiły zajmować się swoimi rodzinami pracując w domu. Liczba kobiet niepodejmujących pracy zawodowej ze względów rodzinnych wyniosła ponad 1,5 miliona.

W porównaniu do ubiegłego roku liczba matek biernych zawodowo spadła zmniejszyła się o 30 tys. Różnica ta jest o tyle istotna, iż w ubiegłym roku grupa kobiet postanawiających po porodzie zajmować się domem, stale rosła. Z powodu zobowiązań wobec własnych rodzin z aktywności zawodowej zrezygnowało wówczas 148 tys. matek.

Wpływ na to – zdaniem ekspertów – miał mieć startujący wówczas program „Rodzina 500 plus”, a środki finansowe otrzymywane w ramach programu mogły demotywować kobiety, szczególnie wielodzietne, do podejmowania pracy zawodowej. Źadne dane nie potwierdzają jednak tej krzywdzącej tezy. Badania prowadzone m.in. przez NBP wykazały, że zaledwie w 14 proc. firm program „500 plus” mógł wpłynąć na decyzję o przerwaniu aktywności zawodowej kobiet.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, iż aktywność matek na rynku pracy nie zawsze wynika z powodu ich ambicji zawodowych, natomiast często powodowana jest sytuacją finansową rodziny.

Źródło: rmf24.pl
om

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2017-08-01)

 


 

Niemal połowy Polaków nie stać na tygodniowe wakacje. Wynik i tak lepszy niż w poprzednich latach

Z badań Eurostatu wynika, iż mimo znacznej poprawy sytuacji materialnej, ponad 40 proc. Polaków nie może sobie pozwolić na tygodniowe wakacje. Gorzej od nas mają Włosi, Portugalczycy i Grecy.

Unijny urząd zajmujący się sporządzaniem prognoz i analiz statystycznych sprawdził sytuację poszczególnych państw dotyczącą możliwości finansowych obywateli. Wyniki badań dowodzą, że 41 proc. Polaków nie jest w stanie sfinansować tygodniowych wakacji poza domem. Nie jesteśmy w tym osamotnieni, ponieważ podobne problemy deklaruje 1/3 wszystkich obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej.

Sytuacja jest nietypowa, ponieważ – jak wykazują przeprowadzone badania – zamożność krajów nie zawsze jest kluczowa.

Brak środków na sfinansowanie 7-dniowych wczasów najczęściej deklarowali Rumuni (66 proc.), Chorwaci (62,8 proc.), Bułgarzy (56,4 proc.), Grecy (53,7 proc.), Portugalczycy (47,2 proc.), Włosi (45,2 proc.), Irlandczycy (42 proc.) oraz Polacy (41 proc.).

Problemów z tym nie mają jednak Szwecja (8,2 proc.), Luksemburg (13,1 proc.), Dania (13,7 proc.) i Finlandia (14,2 proc.).

Większe problemy z wakacyjnym budżetem deklarują rodziny z dziećmi (34,6 proc.) niż osoby samotne lub małżeństwa bezdzietne (31,3 proc.).

Dane podsumowują stan finansowy krajów w 2016 roku. Względem 2011 w Polsce odnotowano sporą poprawę sytuacji ­- wówczas brak możliwości finansowania wczasów deklarował 56,9 proc. naszych rodaków.

Źródło: rmf24.pl
om

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2017-08-01)

 


 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content