Państwo Środka zadziwia. Chińczycy poprosili Watykan o rewizję nauczania Kościoła katolickiego!

Aktualizacja: 2017-07-31 10:06 am

„Nauczanie Kościoła katolickiego powinno być zgodne z potrzebami rozwoju nowoczesnych Chin” – tak swoją prośbę o rewizję nauczania motywują władze Państwa Środka. Poinformował o tym Yú ZhèngshÄ“ng, doradca państwowy ds. wiary na spotkaniu z kierownictwem Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich.

Ten komunistyczny polityk i ważny urzędnik państwowy powiedział m.in., że „interpretacja dogmatów wiary powinna współgrać z tradycją wielkiej chińskiej kultury i… wpisywać się w specyfikę społeczeństwa socjalistycznego!” Tym samym Yú ZhèngshÄ“ng wyraził nadzieję, że chińscy biskupi odniosą się ze zrozumieniem do tej prośby.

Nieco wcześniej biskup Hongkongu, John Tong Hon oświadczył, „że nauka Kościoła katolickiego i chińska kultura różnią się z przyczyn naturalnych”. Kardynał dodał, że próby sztucznego osadzania religii katolickiej w rzeczywistości chińskiej może być bardzo szkodliwa dla katolików w Państwie Środka.

Od pewnego czasu w Chinach funkcjonują równolegle dwa kościoły nazywające się katolickimi. „Oficjalny” kościół pozostaje pod całkowitą kontrolą władz w Pekinie decyduje o mianowaniu biskupów. Liczy 6 mln wyznawców. Kościół podziemny, nieuznawany przez władze, według zachodnich mediów ma ponad 12 mln wyznawców. Z blisko 90 biskupów niemal połowa działa w podziemiu.

Kwestia mianowania biskupów przez Watykan to podstawowy warunki do nawiązania stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową.

ChS

Źródło: „South China Morning Post”

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=97033 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]