Niemiecki minister sprawiedliwości zadowolony z działań Komisji Europejskiej przeciwko Polsce

Heiko Maas, szef niemieckiego ministerstwa sprawiedliwości w wypowiedzi udzielonej dziennikowi „Bild” przyznał, że zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości przygotowywane przez PiS budzą jego głębokie zaniepokojenie. W jego ocenie stanowią one dowód na brak poszanowania dla praworządności. Niemiecki polityk podkreślił, że jeśli sytuacja w Rzeczypospolitej się nie ustabilizuje, to grozi jej „polityczna izolacja w Unii Europejskiej”.

Niezależność wymiaru sprawiedliwości w Polsce jest zagrożona – przyznał Maas. Dodał, że UE powinna interweniować w tej sprawie, ponieważ „praworządność i demokracja” stanowią jej fundament.

Przedstawiciel SPD przyznał, że jest zadowolony faktu, że Komisja Europejska przygotowuje się do podjęcia procedury przeciwko Polsce a Bruksela coraz głośniej mówi o konkretnych sankcjach politycznych i gospodarczych wymierzonych w Rzeczpospolitą. – Kto wykazuje tak mało poszanowania dla państwa prawa, ten godzi się na polityczną izolację – dodał Maas.

Przypomnijmy: w środę Frans Timmermans, wiceszef Komisji Europejskiej, oznajmił w Brukseli, że podjęte przez Prawo i Sprawiedliwość działania dotyczące reformy polskiego systemu sądownictwa stanowią zagrożenie dla państwa prawa. W związku z tym w bieżącym tygodniu zostanie uruchomiona procedura związana z art. 7 UE „o naruszeniu prawa UE”, zgodnie z którą na Polskę mogą zostać nałożone, nie tylko polityczne sankcje.

Źródło: tvp.info, pch24.pl

TK

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-07-24) | http://www.pch24.pl/niemiecki-minister-sprawiedliwosci-zadowolony-z-dzialan-komisji-europejskiej-przeciwko-polsce,53294,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content