Aktualizacja strony została wstrzymana

USA: Już ponad 70 firm zobowiązało się do niestosowania cukru GMO

Już ponad 70 firm podpisało się pod dokumentem zobowiązując się do unikania cukru pochodzącego z modyfikowanych genetycznie buraków (GMO).

Modyfikowane genetycznie buraki, mające być odporne na działanie herbicydów, wytworzone zostały w laboratoriach koncernu Monsanto Corporation i po raz pierwszy zebrano je z pól w roku 2008. Szacuje się, że cukier pochodzący z tych modyfikowanych genetycznie buraków już został skierowany do normalnego obiegu w sieci sprzedaży.

Lista producentów i sprzedawców odmawiających używania w produkcji oraz sprzedaży cukru pochodzącego z buraka GMO stale powiększa się. W chwili obecnej obejmuje ona 73 firmy, które podpisały wspólne zobowiązanie aby „kiedy tylko możliwe, starać się unikać stosowania w naszych produktach, cukru pochodzącego z genetycznie modyfikowanego buraka.”

„Musimy unikać tak powszechnej sytuacji, kiedy to dowiadujemy się, iż nasze produkty okazują się szkodliwe, pomimo że zostały dopuszczone i są szeroko rozprowadzane.” – stwierdził Jeffrey Smith z Institute for Responsible Technology, organizacji współsponsorującej wspólny dokument. Smith twierdzi, że każdy produkt, do produkcji którego użyto genetycznie modyfikowanych komponentów, powinien być wyraźnie oznaczony, celem ostrzeżenia nabywcy.

Tom Stearns z organizacji High Mowing Organic Seeds, również sponsorującej projekt dodaje, że uprawa roślin GMO, oprócz niebezpieczeństw zdrowotnych, może być ryzykowną inwestycją biznesową, gdyż rozprowadzanie produktów może być zabronione w wielu krajach. „Rynki [innych krajów] już odrzuciły produkty GMO, zatem przyszłość ekonomiczna naszych krajowych farmerów staje się niebezpiecznie zagrożona.” – dodaje Stearns.

Krytycy upraw roślin GMO i stosowania ich w produkcji i spożyciu wskazują na niebezpieczeństwo zwiększenia nieznanych rodzajów alergii i zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: FoodNavigator-USA | http://www.foodnavigator-usa.com/Financial-Industry/Food-companies-pledge-to-avoid-GM-beet-sugar

Skip to content