Tatuaż może zabić – ostrzegają naukowcy. Zagrożenia dla ducha są znane już od dawna

Aktualizacja: 2017-07-23 3:05 pm

Tatuaż może być niebezpieczny dla zdrowia i życia – odkryli naukowcy. To nie tylko zakażenia związane z wprowadzaniem pod skórę barwników, ale i zagrożenia związane z zawartymi w nich toksycznymi składnikami. O zagrożeniach duchowych związanych z tatuowaniem ciała wiadomo nie od wczoraj.

To, jaki wpływ na zdrowie fizyczne może mieć tatuaż przebadali naukowcy z Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Okazało się, że ze względu na potencjalne zakażenia, ale i toksyczne składniki farb, które wprowadza się pod skórę, tatuaż może być nie tylko niebezpieczny dla zdrowia, ale i grozi utratą życia.

Z badań wynika bowiem, że w barwnikach (w zależności od producenta i koloru) znajdują się metale ciężkie. Naukowcy badali barwniki na obecność kadmu, ołowiu cynku, arsenu, chromu oraz rtęci. Jak wskazano, barwnik zielony ma tak wysoką zawartość arsenu, że gdyby pokryć nim znaczne części ciała, „mógłby przekroczyć dopuszczalną dla arsenu dawkę toksyczną”.

Szczególnie szkodliwe są tatuaże kolorowe bo zawierają kadm, ołów i arsen w większych stężeniach niż tusze czarne. Ponadto w barwnikach natrafiono na nanocząsteczki, ftalany i węglowodory, które „mogą oddziaływać szkodliwie na gospodarkę hormonalną, a niektóre z nich mają działanie rakotwórcze”.

Ustalenia polskich naukowców potwierdzają wyniki niemieckich badań, jakie wykonano na myszach. Naukowcy wstrzyknęli tusze do tatuażu pod skórę myszy. Już po 42 dniach aż 32 proc. barwnika zniknęło, zaś większe cząsteczki „skumulowały się w węzłach chłonnych, a nanocząsteczki prawdopodobnie dostały się do krwioobiegu i zostały rozprowadzone po organizmie”.

Warto pamiętać, że tatuaż – pomijając już kwestie estetyczne – nie stanowi wyłącznie zagrożenia dla ciała, czego dowiedli naukowcy, ale i ducha. Od lat mówią o tym chociażby egzorcyści przestrzegając przed tego rodzaju zabiegami.

Źródło: wprost.pl,. pch24.pl

MA

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=96871 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]